Holandská vláda schválila půjčku na provedení nezbytných modernizací výzkumného reaktoru v Pettenu, díky nimž zůstane v provozu, dokud nebude uvedena do provozu jeho náhrada. Tento stárnoucí reaktor by tak mohl zůstat v provozu dalších deset let.

Petten 460 (NRG)
Budova reaktoru HFR v Pettenu. (Zdroj: World Nuclear News)

Holandský ministr hospodářství, Henk Kamp, oznámil 17. října, že vláda poskytne půjčku společnosti Nuclear Research and Consultancy Group (NRG), jejíž dceřiná společnost Energy Research Centre (ECN) provozuje 54 let starý reaktor High Flux Reactor (HFR) v Pettenu.

Společnost ECN provedla v minulém roce průzkum technického stavu reaktoru HFR a zjistila, že aby byl udržen v provozu do spuštění své náhrady, reaktoru Pallas, budou nutné velké investice.

Společnosti ECN a NRG ovšem nemají dostatečné prostředky, aby samy financovaly nezbytné modernizace. Zřejmě za to může především nedostatek příjmů z provozu reaktoru HFR v minulých letech, neboť jeho odstávky kvůli údržbě a opravám se prodlužovaly oproti původním plánům. Kupříkladu v roce 2013 byl celkově mimo provoz devět měsíců.

V listopadu 2013 požádaly obě společnosti holandskou vládu o pomoc při zajištění financování nezbytných modernizací.

Ministr Kamp uvedl, že vláda má nyní v úmyslu zapůjčit společnostem ECN a NRG požadované finanční prostředky ve výši 82 milionů euro (přibližně 2,3 miliardy korun), které budou splaceny za tržních úrokových sazeb. Vláda si ale stanovila dvě podmínky. Za prvé musí společnosti doložit, že reaktor HFR bude technicky schopen provozu po dalších deset let, a za druhé musí ujistit vládu, že budou v budoucnu schopny tuto půjčku splácet z příjmů, které získají prodejem lékařských radioizotopů.

Výkonný ředitel společnosti ECN, Paul Korting, uvítal oznámení ministra Kampa slovy: „Společnosti ECN a NRG jsou v zásadě zdravé společnosti s dlouhodobě úspěšným výzkumným portfoliem a s objemným seznamem objednávek. Díky tomuto úvěru budeme moci provést náš plán na zotavení společnosti a realizovat investiční program, takže společnosti ECN a NRG budou pokračovat v plnění své sociální odpovědnosti s o mnoho lepším vedením a zdokonalenou bezpečnostní kulturou.“

Ministr Kamp poznamenal: „Je důležité, že výzkumný reaktor v Pettenu bude schopný pokračovat v provozu a i nadále vyrábět lékařské radioizotopy. Také jsme rádi, že zůstane zachován význam společnosti, která jej provozuje, pro holandské hospodářství.“

Od zahájení svého provozu v září 1960 prošel reaktor HFR o tepelném výkonu 45 MWt podstatným přesunem těžiště své činnosti. Začínal jako reaktor pro testování materiálů, později sloužil základnímu výzkumu a nyní na něm probíhá především výroba lékařských radioizotopů. Je provozován napůl s Joint Research Centre Evropské unie a po dlouhou dobu dodával 60 % evropské spotřeby lékařských radioizotopů a 30 % v celosvětovém měřítku.

Reaktor Pallas převezme roli hlavního výrobce radioizotopů pro radiofarmaka a má jít o 55 MWt reaktor bazénového typu. Počáteční fáze projektu, tvorba licencovatelného návrhu, by měla být dokončena v roce 2017 a výstavba má trvat do roku 2023. Nizozemská vláda již přislíbila půjčku ve výši 80 milionů euro (zhruba 2,2 miliardy korun) na jeho výstavbu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..