První blok jaderné elektrárny Fang-ťia-šan (pinyin: Fangjiashan) v čínské provincii Če-ťiang (pinyin Zhejiang) pokročil blíže k zahájení komerčního provozu, neboť dosáhl štěpné řetězové reakce.

Fangjiashan 1 first criticality 460  (CNNC)
Pracovníci na velíně první bloku JE Fang-ťia-šan v důležitém okamžiku dosažení kritičnosti. (Zdroj: World Nuclear News)

Reaktor CPR-1000 o instalovaném výkonu 1080 MWe dosáhl kritičnosti v 14:52 místního času dne 21. října, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Povolení k dosažení kritického stavu obdržela tato společnost od úřadu National Nuclear Security Administration odpoledne předchozího dne.

V JE Fang-ťia-šan vznikají dva bloky typu CPR-1000 čínské konstrukce a nachází se poblíž jaderné elektrárny Čchin-šan (pinyin: Qinshan), jejíž první blok letos oslavil 20. výročí zahájení provozu. Odlévání betonových základů bloku Fang-ťia-šan-1 započalo v prosinci 2008 a první palivová kazeta byla do reaktoru zavezena 1. září tohoto roku.

Blok Fang-ťia-šan-1 má podle plánu vstoupit do komerčního provozu koncem tohoto roku a druhý blok o deset měsíců později.

Typ reaktorů CPR-1000 vychází z francouzských tlakovodních reaktorů M-310, které v elektrárnách Daya Bay a Ling Ao postavila společnost Areva v 80. a 90. letech min. stol. Dalších 7 reaktorů typu CPR-1000 je v provozu v čínských jaderných elektrárnách a 17 jich je ve výstavbě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..