Představitelé čínského jaderného průmyslu mají v úmyslu se aktivně zapojit do spolupráce s ruskými kolegy v oblasti konstrukce jaderných reaktorů, založených na principu reaktoru BN – rychlého množivého jaderného reaktoru. Tyto reaktory se jeví jako velmi perspektivní pro oblast mírové jaderné energetiky, jak se vyjádřil představitel čínské společnosti jaderně-energetických technologií SNPTC (State Nuclear Power Technology Corporation), Jü Cu-šeng.

BN-800_6__rosatom
Do roku 2025 plánuje Čína postavit v v lokalitě San-ming dva bloky s reaktory BN-800. První blok tohoto typu je nyní spouštěn v ruské Bělojarské jaderné elektrárně. (Zdroj: Rosatom)

Elektrárny s množivými reaktory mohou podstatně rozšířit potenciál jaderné energetiky a zavedením uzavřeného palivového cyklu minimalizovat objem radioaktivních odpadů.

Technologii výroby uvedeného typu reaktoru neovládá mnoho zemí a Rusko se jeví světovým lídrem v této oblasti. Čína plánuje využívat rychlé množivé reaktory jako hlavní směr svého programu rozvoje jaderné energetiky.

V Bělojarské jaderné elektrárně v Rusku probíhá v současnosti zahajování provozu množivého reaktoru BN-800 (BN – bystryj natrievyj / rychlý sodíkový). V těchto reaktorech se sodík používá jako chladivo ve formě tekutého kovu.

Jak prohlásil ü Cu-šeng na mezinárodní konferenci Inovativní projekty a technologie jaderné energetiky, pořádanou institutem NIKIET (Naučno-isledovatělskij i kontruktorskij institut eněrgotěchniki): „Netrpělivě očekáváme výsledky fungování reaktoru BN-800. Myslím si, že můžeme rozběhnout spolupráci (s Ruskem) v oblasti množivých rychlých reaktorů s využitím zkušeností z jejich provozování.“

Od roku 2008 se datuje spolupráce Ruska a Číny v projektu výstavby referenční jaderné elektrárny v prefektuře San-ming provincie Fu-ťien. Projekt předpokládá výstavbu jaderné elektrárny s dvěma bloky s reaktory typu BN o výkonu 800 MWe každý. Zadavatelem díla je čínská státní korporace jaderného průmyslu.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..