Bolivijský prezident, Evo Morales, oznámil, že jeho vláda v příštím desetiletí bude investovat 2 miliardy dolarů (přibližně 43 miliard korun) do rozvoje jaderné energetiky, medicíny a výzkumu.

10451329_706823672737713_8306633386332866569_n
Bolivijský prezident Evo Morales oznamující plány této země na rozvoj mírové využití jádra. (Zdroj: El Boliviano En Vivo)

Prezident Morales řekl, že cílem investic bude, aby se tato jihoamerická země stala energetickým centrem tohoto regionu. Uvedl, že kromě vybudování ozařovacího závodu, který přinese zlepšení kontroly osiva, půdy, škůdců a konzervace potravin, bude také posilněno bolivijské lékařství v oblastech diagnostiky a léčení rakoviny. Dodal, že Bolívie plánuje vybudovat výzkumný jaderný reaktor a lékařské centrum vybavené cyklotronem a lineárním urychlovačem pro diagnostiku pomocí zobrazovacích metod PET a CT a pro radiochirugii.

Během ceremonie pořádané u příležitosti podpisu dohody o výstavbě vodní elektrárny řekl prezident Morales: „Jsem přesvědčen, že země s dobře zabezpečenými dodávkami energií je svobodná a nezávislá.“ Dodal: „Nejlepší cestou k dosažení naší svobody je využívat jadernou energii k mírovým účelům.“

V červenci jednal prezident Morales s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Po jednáních řekl prezident Morales, že Rusko nabídlo Bolívii „komplexní plán na rozvoj využití jaderné energie pro mírové účely“.

Bolívie vedla jednání o spolupráci v oblasti jádra i s Argentinou a dohoda mezi těmito zeměmi byla podepsána v květnu 2013. Dalšími zeměmi, které nabídly Bolívii pomoc, byly Francie a Írán.

Koncem září oznámil Marcelino Quispe, prezident těžební společnosti Corporación Minera de Bolivia (Comibol), že podle předběžných výzkumů byla v severovýchodní části departementu Santa Cruz nalezena ložiska uranové rudy.

Společnost Comibol podle něj zahájila jednání s Ruskem a Francií o zapojení investorů do průzkumu těchto ložisek. Sdělil, že zatím není známo, jak velká tato ložiska jsou.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..