Energetická společnost ČEZ čeká s dalšími kroky ohledně svého jaderného rozvoje na vládní materiál, který by měl určit další rozvoj odvětví. ČTK to řekl generální ředitel firmy Daniel Beneš. Plán má být vypracován do konce letošního roku. ČEZ totiž letos v dubnu zrušil tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín, když hlavním důvodem bylo neposkytnutí státní garance.

vizualizace+_550x367_
Vizualizace dostavěné JE Temelín (zdroj: ihned.cz)

V současné době je v Česku v jaderných elektrárnách v provozu šest bloků. Čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně. Dukovanské bloky byly spuštěny do provozu v letech 1985 až 1987. Temelínská elektrárna slaví v těchto dnech deset let od převedení ze zkušebního do plného provozu.

„Současná situace je taková, že vláda řekla, že připravuje takzvaný Komplexní plán rozvoje jaderné energetiky v České republice a sama si pro jeho dokončení dala termín konec tohoto roku,“ uvedl pro ČTK Beneš. Materiál by podle něj měl odpovědět na otázky, kdy jaderné zdroje stavět, v jaké lokalitě stavět, jaké jsou dostupné technologie a určit obchodní model. Jde také o to, zda plán bude rozvíjet ČEZ, stát nebo nějaký společný podnik, dodal.

„Nemá smysl, abychom my teď dělali například proceduru veřejné zakázky, když je třeba logicky počkat na tento krok,“ řekl Beneš. Komplexní plán má podle něj být jakousi „podrobnější“ podmnožinou Státní energetické koncepce, kterou vláda také připravuje.

O dostavbě jaderných zdrojů se mluví dál, například ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v červenci řekl, že by se mohla dostavba rozdělit mezi obě české jaderné elektrárny a kromě jednoho nového bloku v Temelíně by mohl být postaven i pátý blok v Dukovanech. Rozhodnutí o případném novém tendru ale zatím nepadlo.

Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zaujímá tzv. hrubá (brutto) výroba elektřiny z jaderných elektráren v Česku dlouhodobě druhé místo za výrobou z uhlí. Do brutto výroby elektřiny se započítává i elektřina spotřebovaná při její výrobě.

Za pět let vzrostla hrubá výroba z jaderných elektráren o 4194 GWh na 30.745 GWh v loňském roce. Výroba tepelných elektráren za stejné období naopak poklesla o více než 12 procent na 44.737 GWh. Celková hrubá výroba se v Česku od roku 2008 zvýšila o 4,2 procenta na loňských 87.064 GWh. Více kromě jaderných elektráren vyrobily i další zdroje. Největší procentuální růst zaznamenala výroba elektřiny ze slunce. Zatímco v roce 2008 vyrobily fotovoltaické elektrárny jen 12 GWh hrubé elektřiny, loni již 2020 GWh.

Případná dostavba nového jaderného zdroje by s objemem vyrobené elektřiny logicky zamíchala. Ve verzi Státní energetické koncepce, kterou má ČTK k dispozici, se ve vizi plánované struktury výroby elektřiny vzhledem k poměru celkové hrubé výroby elektřiny přepokládá, že bude podíl jádra nadále růst.

„V absolutních hodnotách pro různé možnosti vývoje české energetiky se roční výroba elektřiny (v roce 2040) může pohybovat od 42.882,7 do 57.948,6 GWh pro jaderné palivo, od 15.752,8 do 24.977,8 GWh pro obnovitelné a druhotné zdroje, od 4813,4 do 14.986,7 GWh pro zemní plyn a od 9626,7 do 20.981,4 GWh pro černé a hnědé uhlí,“ uvádí koncepce.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..