Asociace Western European Nuclear Regulators Association (WENRA) vydala nové bezpečnostní návody, které jsou součástí její reakce na fukušimskou havárii.

Nové bezpečnostní návody známé jako referenční úrovně byly odsouhlaseny všemi 17 členy asociace WENRA, což jsou nezávislé regulační úřady jednotlivých zemí. Základním cílem asociace je sladění přístupů k jaderné bezpečnosti v členských zemích a stanovení společně uznávaných bezpečnostních norem.

První bezpečnostní úrovně byly asociací WENRA vydány v roce 2006 a aktualizovány v letech 2007 a 2008. V letošním roce proběhla jejich rozsáhlejší aktualizace, která zohledňuje poučení z havárie jaderné elektrárny Fukušima Dajiči a na ni navazující zátěžové testy Evropské unie.

Dodatky zahrnují mimo jiné nový přístup k ohrožením přírodními událostmi, nutnost zajištění dostatečného chlazení bazénu s použitým jaderným palivem a zajištění dostupnosti základních informací o stavu aktivní zóny a tohoto bazénu i za havarijních podmínek. Pokud by nebyla přístupná řídící místnost, mají být informace pro operátory bloku dostupné v oddělených prostorech.

Princip postupného vylepšování, který tvoří základ výkonnosti elektrárny a jejího personálu, by se měl také vztahovat na projektový základ elektrárny, řekla asociace WENRA. Představila koncepci „rozšíření projektových podmínek“ za úroveň projektového základu. Znamená to, že za nadprojektových podmínek (tj. podmínek takových, že jaderná elektrárna nebyla projektována tak, aby je přestála, aniž by došlo k vážné havárii – pozn. Atominfo.cz), řekla WENRA, by jaderná elektrárna a její personál měl být mnohem schopnější v potlačování jejich vlivu na elektrárnu a v zabraňování úniku radioaktivity a elektrárna by měla mít dostatečnou rezervu v přístrojích, aby nebylo dosaženo zlomových podmínek, po nichž by už nevyhnutelně následovala vážná havárie. Tento typ analýzy a odpovídajících technických a provozních změn by měl být zaveden jak pro reaktor a s ním související zařízení, tak pro bazén s použitým jaderným palivem.

„Vydáním revidovaných referenčních úrovní se WENRA snaží dosáhnout dalšího přiblížení bezpečnostních a regulačních předpisů v jednotlivých členských zemích a zavést nová zlepšení bezpečnosti jaderných bloků,“ uvedla asociace.

Do asociace WENRA patří 17 zemí provozujících 136 bloků v jaderných elektrárnách: Belgie, Bulhrasko, Česká republika, Finsko, Franice, Holandsko, Itálie, Litva, Maďarsko, Německo, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko. Mezi její oficiální pozorovatele patří Arménie, Ukrajina a Rusko.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..