Argentinský regulační úřad udělil stavební povolení výzkumnému reaktoru RA-10, na němž má probíhat výroba lékařských radioizotopů, testování materiálů a další výzkum a vývoj.

RA-10_gr_1
Předběžná představa o podobě plánovaného výzkumného reaktoru RA-10. (Zdroj: CNEA.gov.ar)

Argentinský státní úřad pro výzkum a rozvoj jaderné energetiky Comisión Nacional de Energía Atómica (CNEA) provedl posudek plánované lokality a vydal zhodnocení dopadu na životní prostředí a předběžnou zprávu o bezpečnosti plánovaného reaktoru. Na základě těchto dokumentů vydal regulační úřad stavební povolení. Úřad CNEA v souvislosti s jeho kladným rozhodnutím připravil plán výcviku personálu pro provozování tohoto nového reaktoru.

Spuštění reaktoru RA-10 bude pro Argentinu znamenat významný pokrok v oblasti vědy a techniky. Tímto projektem se snaží o rozšíření produkce lékařských radioizotopů, které zde zatím vyrábí jen výzkumný reaktor RA-3 v Centro Atómico Ezeiza. Kromě výroby radiofarmak pro domácí účely by se Argentina chtěla s novým reaktorem podílet deseti procenty na mezinárodním trhu.

Rozvoj víceúčelových výzkumných reaktorů umožní Argentině reagovat na rostoucí poptávku po lékařských radioizotopech, zajistit výrobní kapacity a nepřetržité dodávky. Strategické partnerství s Brazílií v této oblasti jí potom může přinést vedoucí pozici na jihoamerickém trhu s lékařskými radioizotopy.

Argentinské ministerstvo národního plánování připravilo požadavky na lokalizaci výroby komponent, čímž se snaží o posílení domácího jaderného průmyslu. Podle něj by až 80 % komponent mohlo být vyrobeno argentinskými společnostmi.

Úřad CNEA na tento projekt vyhradil 140členný tým odborníků rozdělený do 12 specializovaných skupin. Jejich práce se bude zaměřovat na projekotvání reaktoru, vývoj jaderného paliva a řídících systémů. Stavebními pracemi byla pověřena společnost INVAP.

Zdroj: CNEA.gov.ar

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..