Americký výzkumný ústav Idaho National Laboratory (INL) se připravuje na spuštění výzkumného reaktoru, který byl 20 let odstaven, informovala agentura Associated Press. Reaktor známý pod zkratkou TREAT (Transient Reactor Test Facility) byl postaven v roce 1959 a ukončil svůj provoz v roce 1994. Do obnovení provozu pracoviště s tímto reaktorem bude americké ministerstvo energetiky (DoE – Department of Energy) investovat v příštích čtyřech letech 75 milionů dolarů (zhruba 1,6 miliardy korun).

treat_1
Reaktorovna zařízení TREAT v Idaho National Laboratory. (Zdroj: INL.gov)

Obnovení zájmu o reaktor TREAT bylo vyvoláno havárií jaderné elektrárny Fukušima Dajiči z března 2011, která vedla k uzavření japonských jaderných elektráren. Ústav INL plánuje provádět na tomto pracovišti výzkum vedoucí ke snížení rizika poškození jaderného paliva během havarijních podmínek.

Reaktor TREAT je určen k testování jaderného paliva pro rychlé reaktory za různých projektových i havarijních podmínek. Později byl využíván i k testování paliva pro tlakovodní reaktory a pro exotičtější jaderná zařízení jako třeba jaderné zdroje elektřiny pro vesmírné sondy. Palivo nebo zkoumaný materiál je vložen do aktivní zóny, kde je vystaveno intenzivnímu toku neutronů, který vyvolá ve zkoumaném vzorku paliva prudké uvolňování tepla vznikajícího při štěpné reakci. Budova s reaktorem se nachází poblíž laboratoří pro nedestruktivní analýzu ozářených vzorků.

John Bumgardner, vedoucí oddělení testování jaderného paliva za havarijních podmínek při ústavu INL, uvedl, že reaktor TREAT byl vybrán k obnovení provozu zřejmě z toho důvodu, že prošel renovací šest let před ukončením provozu. „Lidé, kteří tento reaktor vytvořili, odvedli velmi dobrou práci,“ řekl Bumgardner. „Má velmi malou spotřebu paliva, takže může běžet velmi dlouhou dobu.“

treat-photo-1
Reaktor TREAT se nachází poblíž centra pro analýzu ozářených vzorků jaderného paliva výzkumného ústavu Idaho National Laboratory. (Zdroj: INL.gov)

Zdroj: Pennenergy.com, INL.gov

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..