Finská vláda schválila dodatek k rozhodnutí o nové jaderné elektrárně, kterou společnost Fennovoima plánuje vybudovat v lokalitě Hanhikivi, čímž připravila cestu ke vzniku bloku s reaktorem ruské konstrukce. Rozhodnutí o rozšíření rozhodnutí o výstavbě nového bloku JE Olkiluoto pro společnost TVO zatím zůstává odloženo.

ROSATOM-Hanhikivi
Letecký pohled na možnou budoucí podobu jaderné elektrárny Hanhikivi. (Zdroj: Fennovoima.fi)

Společnost Fennovoima získala od finské vlády povolení k vybudování nové jaderné elektrárny v roce 2010, kdy projekt JE Hanhikivi počítal s reaktorem o výkonu 1500 až 2500 MWe. Postupem času došlo k přehodnocení projektu a společnost plánuje postavit jaderný blok s reaktorem VVER-1200 (ve verzi AES-2006), který má instalovaný výkon 1200 MWe. Žádost o úpravu původního rozhodnutí podala společnost Fennovoima v březnu tohoto roku.

Vláda oznámila 18. srpna, že podle oddílu 11 finského jaderného zákona považuje projekt společnosti Fennovoima za „přinášející celkový užitek společnosti“. Schválení doplňku k rozhodnutí o výstavbě nové jaderné elektrárny proběhlo poměrem hlasů 10:7 ve prospěch návrhu jaderné elektrárny AES-2006.

Povolení, které nyní společnost Fennovoima získala, bude dáno finskému parlamentu k projednání. Parlament ho může schválit nebo zamítnout, ale nemůže dělat změny v jeho obsahu.

Dne 16. září finský ministr hospodářství, Jan Vapaavuori, doporučil vládě, aby rozšířila původní rozhodnutí o výstavbě. Uvedl, že předpokladem ke schválení výstavby by mělo být, aby 60% podíl ve společnosti Fennovoima byl ve finském vlastnictví. Vláda sdělila, že pokud schválí doplnění původního rozhodnutí o výstavbě, tak tato podmínka zůstane zachována.

Společnost Fennovoima musí do června 2015 podat žádost o stavební povolení pro novou jadernou elektrárnu v lokalitě Hanhikivi.

 

Zelení opustili vládu

Finská Strana zelených řekla, že opustí koaliční vládu v reakci na schválení doplňku k původnímu povolení výstavby nové jaderné elektrárny. Ve svém prohlášení zelení uvedli, že toto rozhodnutí „je v přímém rozporu“ s podmínkami Strany zelených, které požadovali, když vstupovali do koaliční vlády. „Z těchto důvodů není Strana zelených dále schopna setrvávat ve vládě,“ stojí dále v prohlášení.

Současná finská vláda ustavená v červnu je většinová koalice sestavená z Národní koaliční strany, Sociálně demokratické strany, Švédské lidové strany ve Finsku, Zelené ligy a Křesťanské demokratické strany.

 

Na rozhodnutí pro TVO se stále čeká

Vládní rozhodnutí o rozšíření povolení výstavby čtvrtého bloku jaderné elektrárny Olkiluoto společnosti Teollisuuden Voima Oyj (TVO) bylo prozatím odloženo. Během jednání vlády uskutečněného minulý čtvrtek si vyžádal ministr financí přístup k dokumentům vztahujícím se k žádosti společnosti TVO, aby mohl tento případ prozkoumat do hloubky.

V květnu zažádala společnost TVO o pětileté prodloužení platnosti rozhodnutí o výstavbě nového jaderného bloku, které pro Olkiluoto-4 získala v roce 2010. Prodloužení by znamenalo, že společnost TVO bude moci zaslat žádost o stavební licenci pro nový blok až do června 2020. Důvodem k požadavku na prodloužení lhůty jsou zpoždění při výstavbě bloku Olkiluoto-3 s reaktorem EPR. V září již TVO znovu žádala vládu o urychlení projednávání její záležitosti a stanovení nového termínu alespoň na březen 2019.

Ministr Vapaavuori doporučil vládě, aby zamítla žádost společnosti TVO odkazujíce se na „nejistoty spojené s projektem Olkiluoto-3“ a „dopad na funkci energetické sítě“.

Mluvčí společnosti TVO sdělil agentuře World Nuclear News, že pokud jí nebude prodloužena lhůta na podání žádosti o stavební licenci, bude mít tato společnost stále čas do července 2015, aby o ni zažádala. „Již jsme ale řekli, že nebudeme začínat další mnohamilionový projekt, dokud nebude Olkiluoto-3 vyrábět elektřinu. Pokud se příští léto rozhodneme pokračovat v projektu Olkiluoto-4, bude to znamenat, že celým schvalovacím a licenčním procesem budeme muset projít znovu od začátku,“ poznamenal.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..