V pondělí podepsal Rosatom významnou dohodu o spolupráci s Jihoafrickou republikou, podle níž má na být na jejím území do roku 2030 postaveno 8 jaderných bloků o celkovém instalovaném výkonu 9,6 GW. Tato dohoda přinese místním společnostem zakázky v hodnotě přibližně 10 miliard dolarů (zhruba 214 miliard korun).

10670122_833201873387301_8608729963828101346_n
Tina Joematová-Petterssonová, jihoafrická ministryně energetiky, a Sergej Kirijenko, generální ředitel Rosatomu. (Zdroj: Rosatom)

Překvapivá zpráva, která byla oznámena během konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii pořádané ve Vídni, znamená, že se JAR snaží pokročit s plány na rozvoj jaderné energetiky i přes potíže při zajišťování jeho financování.

„Tato dohoda otevírá Jihoafrické republice přístup k ruským jaderným technologiím, financování, infrastruktuře a poskytuje solidní základ pro rozšiřování spolupráce v mírovém využití jaderné energie,“ řekla Tina Joematová-Petterssonová, jihoafrická ministryně energetiky. Dodala: „Jsem si jistá, že dohoda s Ruskem nám umožní realizovat naše ambiciozní plány, podle nichž mají být do roku 2030 postaveny jaderné elektrárny o instalovaném výkonu 9,6 GW založených na moderních a bezpečných technologiích.“

Kromě výstavby jaderných elektráren se obě země dohodly na komplexní spolupráci i v ostatních oblastech jaderného průmyslu. V JAR tak vznikne i víceúčelový výzkumný jaderný reaktor založený na ruských technologiích a Rusko pomůže při budování zdejší infrastruktury pro jaderný průmysl. Z dohody budou také těžit jihoafrické technické univerzity díky navázání spolupráce se svými ruskými protějšky.

Generální ředitel Rosatomu, Sergej Kirijenko, sdělil médiím: „Jsem přesvědčen, že ve spolupráci s Ruskem získá Jihoafrická republika všechny nezbytné schopnosti k zavedení jaderného programu ve velkém měřítku. Rosatom plánuje v JAR vytvořit plnohodnotný jaderný klastr na světové úrovni, který bude zaměřený na všechny oblasti jaderné energetiky od těžby uranu přes výrobu jaderného paliva až po výrobu energetických zařízení.“

Dodal, že dohoda přispěje k vytvoření tisíců pracovních pozic a přinese místním podnikům zakázky v hodnotě minimálně 10 miliard dolarů. „Jeden blok stojí přibližně pět miliard dolarů. Cena osmi bloků by vzhledem k rozdílným podmínkám mohla být vyhodnocena na 40 až 50 miliard dolarů (858 miliard až 1,07 bilionu korun),“ sdělil šéf Rosatomu Sergej Kirijenko ruským médiím. Již dříve přitom oznámil, že Rusko je připraveno poskytnout Pretorii zvýhodněné podmínky při financování výstavby nových jaderných elektráren.

Jihoafrická republika je nejindustrializovanější africkou zemí, ale čelí problémům při zajišťování dodávek energie, protože před dvaceti lety podcenila investice do nových energetických zdrojů. V roce 2008 zažila velkou energetickou krizi a své energetické zdroje využívá na maximum, což s sebou nese časté odlehčování sítě a narušování ekonomické aktivity.

Nachází se zde jedna jaderná elektrárna, která se na výrobě energie v JAR podílí 5,6 procenty. JE Koeberg má dva tlakovodní bloky CP-1 dodané francouzskou společností Framatome, které byly spuštěny v letech 1984 a 1985 a každý má výkon 970 MW. Na jihoafrickém energetickém trhu dominují uhelné elektrárny, z nichž pochází téměř veškerá energie.

Státní energetická společnost Eskom bojuje s dokončováním nových elektráren včetně Medupi a Kusile, což jsou obrovské uhelné elektrárny, které mají dohromady instalovaný výkon kolem 9,5 GW. Jejich stavba ale není zdaleka hotova.

Zájem o rozvíjení jaderné energetiky v JAR projevily i další společnosti: čínská China Guangdong Nuclear Power Holding Corp, japonská Toshiba Corp a jihokorejská Korea Electric Power Corp.

Zdroj: Reuters.com, Rt.com, ČTK, PRIS

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..