Na třídenní pracovní jednání přivítalo vedení ÚJV Řež, a. s., v České republice delegaci VinAtom (Vietnam Atomic Energy Institute). Za vietnamskou stranu se jednání zúčastnili prezident institutu pan Tran Chi Thanh a dále Bui Dang Hanh, zástupce ředitele, Le Van Hong, konzultant a Nguyen Huy Cuong , vědecko-výzkumný pracovník ITTRE (Institute for Technology of Radioactive and Rare Elements). ÚJV Řež, a. s., zastupoval Miroslav Horák, místopředseda představenstva a výkonný ředitel společnosti, Jozef Mišák ředitel pro strategický rozvoj, dále ředitelé a odborníci z jednotlivých divizí ÚJV Řež, a. s.

VINATOM_15_17092014_REZ_foto1
Ze společného jednání a prezentace ÚJV Řež, a. s., pro VinAtom v Řeži. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

Veskrze pracovní jednání

Hned v úvodu zdůraznil Tran Chi Thanh prezident VinAtom, že Vietnam, ve srovnání s Českou republikou je v oblasti budování jaderné energetiky teprve na samém počátku. Má ale velký zájem ji rozvíjet. „Vietnamský jaderný program“, řekl Tran Chi Thanh, „čekají velké změny a máme velká očekávání i proto jsme tady v Řeži, u společnosti s bohatými zkušenostmi a odborným zázemím“. Jak uvedl Le Van Hong, v současné době se Vietnam zaměřuje na projekty dvou jaderných elektráren, označovaných jako NT1 (Ninh Thuan 1) v lokalitě Phuoc Dinh, s realizací v letech 2017 – 2023 a NT 2 (Ninh Thuan 2) v lokalitě Vinh Hai. Takové plány ovšem vyžadují, jak zdůraznil Nguyen Huy Cuong kvalitní lidské zdroje, které jsou klíčové pro úspěšné provádění vietnamského programu jaderné energetiky. I o tom přijeli zástupci VinAtom do Řeže jednat.

Vedle prezentací aktuálních možností ÚJV Řež, a. s., a CV Řež s.r.o. zástupci VinAtom navštívili zdejší výzkumný reaktor, podívali se do jednotlivých provozů, specializovaných laboratoří, seznámili se se zařízením například na nedestruktivní zkoušky materiálu nebo odvoz použitého jaderného paliva a další.

VINATOM_15_17092014_REZ_foto3
Zástupci VinAtom v experimentální hale divize Integrita a technický inženýring v ÚJV Řež, a. s. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

Spolupráce v pěti bodech

Na základě projednávaných okruhů možné spolupráce mezi VinAtom a ÚJV Řež, a. s., byl dohodnut projekt partnerství v pěti bodech, který byl shrnut do závěrečného protokolu o jednání.

První bod se týká již zmíněného rozvoje lidských zdrojů včetně specialistů pro jadernou energetiku se zaměřením například na reaktorovou fyziku, pravděpodobnostní hodnocení bezpečnosti (PSA) a nedestruktivní zkoušení materiálu. Dále zpracování a nakládání s radioaktivními odpady nebo skladování vyhořelého paliva. Druhý bod spolupráce je cílen na projekt CNEST (Center for Nuclear Energy Science and Technology). Bod tři nastartuje diskusi o dalších možnostech ještě těsnější spolupráce mezi ÚJV Řež, a. s., a VinAtom. Čtvrtým bodem spolupráce jsou plánované projekty na výstavbu vietnamských jaderných elektráren Ninh Thuan 1 a Ninh Thuan 2. Poslední, pátý, bod definuje některé kroky, které budou obě strany realizovat, aby byly naplněny záměry a cíle přijatého protokolu. K nim patří aktuálně již
v říjnu v Hanoji plánovaný seminář o zátěžových testech, nebo tzv. job training v Řeži.

Zdroj: Tisková zpráva

 

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..