Třetí blok jaderné elektrárny Forsmark provozované švédskou společností Vattenfall je po ukončení plánované odstávky opět v provozu a proběhlo zvýšení jeho instalovaného výkonu o 17 MWe díky výměně vysokotlakého dílu turbíny.

2C_forsmark_Revision
Třetí blok jaderné elektrárny Forsmark s varným reaktorem ABB-III švédské konstrukce. (Zdroj: Corporate.vattenfall.se)

Práce na zvýšení výkonu proběhly během plánované odstávky, která začala 27. července a trvala 54 dní. V případě varného reaktoru, jako je ABB-III v bloku Forsmak-3, je vysokotlaký díl turbíny roztáčen parou vyrobenou v aktivní zóně reaktoru a přes hřídel předává pohybovou energii generátoru, který ji přeměňuje na elektřinu. Výkon tohoto bloku je nyní 1187 MWe.

Nový vysokotlaký díl turbíny bloku Forsmark-3 má hustěji uspořádané lopatky, které umožňují lepší průchod páry, čímž došlo ke zvýšení výkonu. Druhý blok JE Forsmark prošel podobnou modernizací v roce 2009, ale kvůli problémům se silnými vibracemi na ventilu sání turbíny musel po většinu loňského roku běžet jen na omezený výkon. Společnost Vattenfall se rozhodla odložit práce na zvyšování výkonu ostatních bloků, aby mohlo dojít k odstranění těchto problémů a neopakovaly se i na zbývajících dvou blocích.

Během plánované odstávky a výměny paliva proběhla také výměna průchodek kabeláže do vnitřních prostor kontejnmentu a další činnosti, které mají umožnit dalších 30 let bezpečného provozu tohoto bloku. Kupříkladu byla provedena kontrola tří z osmi hlavních cirkulačních čerpadel, všech 169 řídících tyčí a svarů tlakové nádoby a spojů potrubí. Personál se zaměřil i na provedení údržby dvou nízkotlakých dílů turbíny. Další odstávka bloku Forsmark-3 je plánována na srpen 2015.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..