Čínská společnost National Nuclear Corporation (CNNC) a hydroenergetická společnost China Three Gorges Corporation (CTG) podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti projektů jaderné energetiky.

5813
Hráz přehrady Tři soutěsky je nejznámějším dílem společnosti China Three Gorges Corporation. (Zdroj: Ctgpc.com)

Podle tohoto dokumentu, který byl podepsán 22. srpna, společnosti CNNC a CTG založí společný podnik, který bude investičně podporovat domácí projekty jaderné energetiky. Dohoda se týká podpory elektrárny Tchao-chua-ťiang (pinyin: Taohuajiang) v provincii Chu-nan (pinyin: Hunan), kde společnost CNNC zamýšlí v letech 2016 až 2018 zahájit výstavbu čtyř bloků s reaktory typu AP 1000.

Dále společnost CTG souhlasila s investicí do dodavatelského řetězce v jaderné energetice, včetně podílu v oblasti jaderného paliva společnosti CNNC.

Společnosti CNNC a CTG dále pokračují ve společných výzkumných a rozvojových programech nových jaderných technologií, včetně rozvoje, konstrukce a propagace rychlých reaktorů a technologie reaktorů s postupnou vlnou (Travelling Wave Reaktor – TWR, reaktor IV. generace).

Oba partneři také souhlasili se společným vyhledáváním investičních příležitostí v zámořských jaderných elektrárnách a hydroenergetických projektech. Spolupráce se týká i rozvoje spolupráce v oblasti větrných, solárních, přečerpávacích vodních elektráren a dalších nových zdrojů energie.

Společnost CTG byla zodpovědná za výstavbu přehrady Tři soutěsky, která má výkon 22,5 GWe a je největší hydroelektrárnou na světě. Spuštěna byla v roce 2008. V září 2002 založila společnost CTG podnik China Yangtze Power, který převzal řízení a management přehrad Ke-čou-pa a Tři soutěsky.

V prohlášení společnosti China Yangtze Power se říká, že dohoda o spolupráci se společností CNNC slibuje „dobrou příležitost spolupracovat na rozvoji projektů jaderné energetiky… a dobré podmínky pro rozvoj investic v této oblasti“. Jak společnost prohlásila, účastnit se projektů jaderné energetiky jí pomůže se transformovat z výhradně hydroenergetické firmy. „Rozvoj obchodního modelu získávání čisté energie přispívá k posílení dlouhodobých očekávání růstu zisku,“ prohlásila společnost.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..