Španělská společnost pro správu radioaktivních odpadů Enresa vyhlásila soutěž na vybudování plánovaného dočasného skladiště vysoce aktivního odpadu, které má vzniknout v oblasti středního Španělska.

Villar_de_Canas_artists_impression
Virtuální ztvárnění areálu skladiště vysoce aktivních odpadů. (Zdroj: World Nuclear News)

Společnost Enresa uvedla, že soutěž bude vypsána na zajištění hlavních stavebních prací při výstavbě „jaderných“ a pomocných budov. Část těchto staveb bude po svém dokončení prohlášena za oblast s omezeným vstupem. Stavební práce obsažené v tendru zahrnují budovu pro příjem použitého jaderného paliva a vysoce aktivního odpadu, budovu na zpracování těchto odpadů, skladovací moduly první a druhé fáze výstavby, skladiště kontejnerů pro skladování vysoce aktivních odpadů a opravnu těchto kontejnerů. K budovám spadajícím do soutěže patří i laboratoř pro zkoumání použitého jaderného paliva a vysoce aktivních odpadů, zařízení pro manipulaci s těmito odpady a další přidružené budovy.

Maximální hodnota kontraktu je společností Enresa očekávána ve výši 218 milionů euro (přibližně 6 miliard korun), společnosti mají podat své nabídky do 27. října a výsledek by měl být oznámen 1. února 2015.

Práce na výstavbě dočasného centrálního skladiště radioaktivních odpadů mají být zahájeny po získání stavebního povolení od místního magistrátu a dále od ministerstva průmyslu, energetiky a turistického ruchu. Výstavby všech budov zahrnutých do vypsané soutěže má podle očekávání trvat 58 měsíců.

Pro umístění tohoto skladiště bylo vybráno malé město Villar de Cañas v provincii Cuenca ležící v oblasti středního Španělska, stalo se tak v prosinci 2011. O poskytnutí pozemku dočasnému skladišti se ucházelo dalších třináct lokalit, které koncem roku 2009 projevily zájem.

Zařízení ležící poblíž Villar de Cañas bude přijímat kontejnery s použitým jaderných palivem nebo s vitrifikovaným vysoce aktivním odpadem (tj. s fixovanými pevnými částicemi odpadu do skelné matrice), které jsou v současné době skladovány v areálu jaderné elektrárny, kde byly vyprodukovány. Tyto odpady budou vyjmuty z původních kontejnerů a umístěny do menších obalových souborů určených pro suché skladování a chlazení pasivní cirkulací vzduchu. Skladiště by mělo pojmout 12 816 metrů krychlových radioaktivního odpadu, který zde bude skladován 60 let, po jejichž uplynutí je plánováno zahájení provozu hlubinného úložiště vysoce aktivních odpadů. Projekt tohoto skladiště je inspirován zařízením HARBOG, které s úspěchem plní stejnou roli v Holandsku.

Na webu společnosti Enresa si můžete prohlédnout animaci průběhu manipulace s použitým jaderným palivem. Animace začíná přivezením paliva na kamionu a končí jeho skladováním.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..