Na semináři o projektu plánované jaderné elektrárny Búšehr-2 v Teheránu představili ruští jaderní experti íránským partnerům projekt výstavby JE Búšehr-2.

tahmasebi20130428210109480
Současné plány íránské vlády hovoří o tom, že v sousedství bloku Búšehr-1 vzniknou dva nové jaderné bloky s reaktory VVER-1000 a rozestavěný blok Búšehr-2 ze 70. let min. stol. prozatím nebude dokončen. (Zdroj: Presstv.ir)

Semináře se za ruskou stranu zúčastnili představitelé OKB Gidropress, skupiny NIEAP-ASE, Atomenergoprojektu, Kurčatovského insitutu a podniku Silovyje mašiny. Za íránskou stranu byli přítomni poslanci parlamentu a experti státního Úřadu pro jaderná energetická zařízení.

Již dříve bylo oznámeno, že RF a Írán mají v plánu do konce letošního roku podepsat kontrakt na výstavbu dvou nových bloků na íránské jaderné elektrárně Búšehr.

JE Búšehr je první jadernou elektrárnou nejen v Iránu, ale i na celém Blízkém východě. Výkon elektrárny s reaktorem typu VVER je 1000 MW. Je umístěna 18 kilometrů od města Búšehr na břehu Perského zálivu. Výstavba JE Búšehr byla zahájena v roce 1974 německým koncernem Kraftwerk Union (Siemens/KWU). Kvůli islámské revoluci, která proběhla v únoru 1979, a začínajícímu iránsko-iráckému ozbrojenému konfliktu však byla výstavba jaderné elektrárny přerušena a smlouva o ní byla vypovězena.

V srpnu 1992 byla vládami Ruské federace a Íránu podepsána dohoda o výstavbě jaderné elektrárny. V lednu roku 1995 byla podepsána smlouva o dokončení výstavby prvního bloku elektrárny. V roce 2001 začaly probíhat dodávky základního technologického zařízení. Fyzické uvedení do provozu JE Búšehr začalo pod kontrolou inspektorů Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) 21. srpna 2010, kdy byla realizována první dodávka nového jaderného paliva do reaktorového bloku elektrárny.

V červnu roku 2013 byl první blok elektrárny spuštěn na 100 procent. Definitivní převzetí a zahájení průmyslového provozu prvního bloku je plánováno na rok 2015.

Ruské společnosti Atomstrojexport a jejím dodavatelům se podařilo uskutečnit integraci ruského zařízení do stavební části elektrárny, která byla vybudována před několika desítkami let podle německého projektu a najít nové uplatnění pro přibližně 12 tun německého strojírenského zařízení.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..