První várka nejnovějšího typu jaderného paliva, které bude hrát důležitou roli v budoucnosti jaderné energetiky, byla vyrobena závodem Gorno-chimičeskij kombinat (GChK), který je součástí skupiny Rosatom a nachází se v Železnogorsku v Krasnojarském kraji Ruské federace. Uvedl to tento závod ve své úterní tiskové zprávě.

160348737
Uvnitř závodu na výrobu jaderného paliva. (Zdroj: Ria.ru)

„Prvních 10 kilogramů pelet paliva MOX bylo vyrobeno ve speciálně zřízeném oddělení závodu Gorno-chimičeskij kombinat,“ stojí v tiskové zprávě. Šlo o vůbec historicky první výrobu paliva pro rychlé reaktory těžebním a chemickým podnikem.

Zavedením jaderných elektráren s rychlými reaktory dojde k podstatnému navýšení dostupných zásob jaderného paliva a snížení objemu a nebezpečnosti použitého jaderného paliva, a to díky využívání tzv. uzavřeného palivového cyklu. Rychlé jaderné reaktory jsou rozvíjeny v několika zemích, z nichž nejúspěšnější je Ruská federace, protože jen zde dosáhly energetického využití.

Železnogorský Gorno-chimičeskij kombinat je v Rusku vedoucím podnikem v této oblasti a provozuje kompletní technologický komplex působící v oblasti uzavírání palivového cyklu a nakládání s použitým jaderným palivem.

Palivo MOX (z angl. Mixed Oxide) je vyrobeno ze směsi oxidů uranu a plutonia. Při jeho výrobě jsou použity látky z použitého jaderného paliva a zbrojní plutonium.

Zdroj: Ria.ru

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..