Ruská státní korporace Rosatom vydala zprávu, že jí řízená skupina inženýrů, techniků a konstruktérů poprvé v historii zkompletovala tepelně-výměnnou a palivovou část pro jaderným reaktorem napájený a elektricky poháněný raketový motor.

3199082--rusko-pripravuje-jaderneelektricky-kosmicky-motor--1-506x337p0
Na vývoji jaderně-elektrického motoru spolupracuje korporace Rosatom se státní kosmickou agenturou Roskosmos. (Zdroj: Rozhlas.cz)

Maximální elektrický výkon tohoto motoru bude činit zhruba 1 megawatt a dokončení celého jaderně-elektrického pohonného komplexu se plánuje na rok 2019. Hlavními konstruktéry motoru jsou odborníci z akciové společnosti NIKIET(Naučno-isledovatělskij i konstruktorskij institut energotechniki imeni N. A. Dolležala). Konstrukce probíhá pod vedením ředitele této společnosti, Jurije Dragunova. Vlastní stavba motoru byla svěřena akciové společnosti Mašinostrojitělnyj zavod, působící v městě Elektrostal, které se nachází nedaleko od Moskvy. Svým způsobem však na konstrukci tohoto motoru spolupracuje podstatná část firem, patřících do oblasti ruského jaderného průmyslu.

Tepelně-výměnné komponenty jsou vlastně ústřední částí jaderného reaktoru, jelikož obsahují i samotné jaderné palivo, podobně jako palivové tyče v běžných reaktorech. Z nich se při řetězové jaderné reakci uvolňuje teplo. Tepelnými výměnnými médii zde budou patrně páry sodíku a směs hélia a xenonu, která se ohřívá na teplotu vyšší než 1000 stupňů Celsia. Toto teplo je vzápětí pomocí turbíny s asi 25% účinností převáděno na elektrickou energii (tepelný výkon na začátku energetického řetězce tedy činí 4MW).

Vyrobená elektrická energie pak slouží k produkci a urychlování nabitých částic (nejspíše iontů xenonu), které udělují kosmické lodi letící ve vakuu potřebný impuls, tedy i rychlost. Konečným stupněm hybridního pohonného komplexu bude iontový (plazmový) motor, napájený malou palubní jadernou elektrárnou. Na vývoji jaderně-elektrického motoru spolupracuje korporace Rosatom se státní kosmickou agenturou Roskosmos. Celý projekt byl zahájen již v roce 2009.

Pokud by se konstruktérům podařilo motor dokončit a vypustit jej do vesmíru, šlo by o první případ jaderně-elektrického pohonu tohoto typu v historii kosmonautiky. Současné elektrické generátory či reaktory, pracující v kosmu, dosahují většinou výkonů v řádech jen několika desítek kilowatt. Jaderně-elektrický pohonný systém by mohl sloužit jako výkonný tahač nákladů v oblasti Země-Měsíc, ale také jako motor pro citelně rychlejší meziplanetární sondy a lodě, než máme k dispozici dnes. Motor může speciálně usnadnit a zkrátit cesty lidí k Marsu a blízkým asteroidům. Mohl by pracovat až po dobu tří let a dodávat stabilní výkon kolem 100-150 kilowatt. Americká kosmická agentura NASA začala vyvíjet jaderný kosmický pohon naposledy v roce 2003, ale kvůli finančním škrtům musela jeho vývoj pozastavit.

Zdroj: Rozhlas.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..