Rusko oznámilo dosažení dvou důležitých milníků v projektu Proryv (Průlom), který má za cíl uzavřít palivový cyklus. Výsledkem bude podstatné snížení objemu radioaktivního odpadu pocházejícího z jaderné energetiky.

TVS-4 fuel assembly 460 (SCC)
Palivová kazety TVS-4 určená pro blok Bělojarsk-3 s reaktorem BN-600. (Zdroj: World Nuclear News)

Sibirskij chimičeskij kombinat (SCHK) nacházející se u města Tomsk v Tomské oblasti ve střední části Ruské federace minulý týden oznámil, že dokončil testování první palivové kazety TVS-4 ve skutečné velikosti, která obsahuje nitridové palivo. Tato kazeta je určena pro rychlý reaktor BN-600, který pohání turbínu třetího bloku Bělojarské jaderné elektrárny.

Vladimir Trojanov, hlavní výrobní inženýr v projektu Proryv, sdělil, že materiály použité při výrobě kazety TVS-4 „mají vyšší radiační stabilitu, což dovoluje podstatně prodloužit její životnost v aktivní zóně a zároveň zlepšuje účinnost rychlých reaktorů“. Nyní probíhá projektování palivové kazety TVS-5 určené pro demonstrační reaktor BREST-OD-300, který má být postaven v areálu závodu SCHK, řekl pan Trojanov. BREST-300 je olovem chlazený rychlý reaktor vyvinutý výzkumným ústavem NIKIET (Naučno-issledovatelskij i konstruktorskij institut energotechniky imeni N. A. Dolležala).

Druhým významným pokrokem v projektu Proryv je první průmyslová výroba paliva MOX. V závodu Gorno-chimičeskij kombinat nacházejícím se v Krasnojarském kraji Ruské federace bylo vyrobeno 10 kg pelet tohoto paliva skládajícího se ze směsi oxidů uranu a plutonia. V současné době probíhá příprava na sériovou výrobu tohoto druhu paliva, které bude používáno ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem BN-800.

Linka na výrobu paliva MOX, která byla sestavena v chodbách bývalého dolu v hloubce 200 metrů pod zemí, nyní prochází seřizováním a spouštěním. Do plného provozu by měla být uvedena koncem tohoto roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..