V alžírské metropoli Alžíru byla 3. září 2014 podepsána Dohoda o spolupráci v oblasti civilního využití jaderné energie mezi vládou Ruské federace a Alžírskou demokratickou lidovou republikou. Za ruskou stranu dokument podepsal generální ředitel Státní korporace pro jadernou energii Rosatom Sergej Kirijenko, za alžírskou ministr energetiky Alžírské demokratické lidové republiky Youcef Yousfi.

Dohoda určuje strategické zaměření spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti využití jádra pro mírové účely. Dokument předpokládá vývoj, výstavbu, provozování a servis jaderných elektráren a výzkumných reaktorů v Alžíru. Veškeré technologie, materiály a zařízení, které budou alžírské straně v rámci dohody předány, mohou být využity výhradně k mírovým účelům. Rusko a Alžír se kromě toho dohodly, že uskuteční společný geologický průzkum, zajištění a těžbu nalezišť uranu. Informovaly také o možnosti uplatnění jaderných technologií v oblasti zemědělství, biologie, výzkumech půdy, vodních zdrojů, v průmyslu a zdravotnictví, včetně výroby radioizotopů. Smluvní strany se dále dohodly o spolupráci v oblasti radiační bezpečnosti na území Alžírska.
Ruská strana se zavázala, že poskytne součinnost při vzdělávání expertů pro alžírský jaderný průmysl a bude se podílet na činnosti Alžírského institutu vzdělávání specialistů v oblasti jaderné techniky. Jak zdůraznil Sergej Kirijenko, už v tomto školním roce zahájí prvních deset alžírských expertů studium na pozici aspirantů ruské Národní výzkumné jaderné univerzity MIFI.
„Klíčovým projektem se může stát výstavba alžírské jaderné elektrárny podle ruského projektu s reaktory VVER,“ oznámil po podpisu smlouvy šéf Rosatomu Sergej Kirijenko. „Vítáme záměr alžírské vlády rozvíjet jadernou energetiku a jsme připraveni nabídnout referenční projekt generace 3+, který odpovídá nejpřísnějším kritériím bezpečnosti. Jde o jaderné elektrárny stejného typu, jaké Rosatom v současnosti buduje v Rusku i v dalších zemích.“
Kirijenko dále zdůraznil, že ruští jaderní experti vycházejí z dlouhodobých zkušeností při výstavbě jaderných elektráren v zemích s tropickým klimatem a vysokou mírou seismické aktivity. Ruské jaderné elektrárny jsou podle jeho slov schopny vydržet podzemní otřesy do intenzity devíti stupňů. Důkazem je úspěšně provozovaná jaderná elektrárna Busher v Íránu, kterou postavili experti Rosatomu.
Alžírský ministr energetiky Youcef Yousfi prohlásil: „Tato smlouva umožní rozvoj lidských zdrojů, technologií a vědy tak, že budeme schopni vybudovat první alžírskou jadernou elektrárnu v průběhu příštích 12 let.“
Obě strany pro realizaci Dohody založí společný koordinační výbor, který bude průběžně pracovat a také organizovat partnerská zasedání v Rusku a Alžírsku.
V roce 2013 se spotřeba elektrické energie v Alžírsku zvýšila na 50 milionů tun v ropném ekvivalentu. Spotřeba elektřiny pro hospodářské a dopravní účely má podle prognóz dále vzrůstat i v budoucnu. V situaci, kdy se snižuje těžba ropy v Alžírsku a kolísá poptávka i ceny energetických zdrojů na světových trzích, alžírská vláda již dříve oznámila, že plánuje postavit první jaderné elektrárny v zemi v období mezi lety 2020 a 2025. V dalším období je v plánu zprovoznění nových reaktorů každých pět let.
Podle propočtů Ministerstva energetiky a těžebního průmyslu Alžíru tvoří zásoby uranové rudy v zemi 29 tisíc tun.
V Alžíru je od roku 1980 v provozu argentinský reaktor kanálového typu o výkonu 1 MW a od roku 1995 čínský těžkovodní reaktor o výkonu 15 MW.
Zdroj: Tisková zpráva