Finský ministr hospodářství doporučuje, aby vláda schválila dodatek povolení společnosti Fennovoima ohledně jaderné elektrárny Hankiviki. A dále navrhuje odmítnout rozšíření jaderné elektrárny Olkiluoto o čtvrtý blok, které prosazuje společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO).

AES-2006
Řez jaderné elektrárny podle projektu AES-2006, v jejímž srdci se nachází reaktor VVER-1200. (Zdroj: Fennovoima.fi)

V roce 2010 obdržela společnost Fennovoima kladné rozhodnutí vlády pro výstavbu nové jaderné elektrárny o výkonu 1500 – 2500 MWe na poloostrově Hankviki. Nicméně na začátku března společnost požádala o doplnění uvedeného rozhodnutí o zařazení elektrárny společnosti Rosatom typu AES-2006, která používá reaktory o výkonu 1200 MWe.

Ministr hospodářství Jan Vapaavuori prohlásil: „Navrhnu vládě, aby žádost společnosti Fennovoima o doplnění rozhodnutí povolila s jednou podmínkou, že nejméně 60 % podílu musí být ve finském vlastnictví.“ A dodal: „Pokud parlament schválí tuto žádost, rozhodnutí bude politicky závazné také pro další vlády v budoucnu.“

Společnost Fennovoima poznamenala, že je majoritním vlastníkem společnosti Voimaosakeyhtiö SF se 66 %. Zbývajících 34 % je v držení společnosti RAOS Voima Oy, finské dceřiné společnosti ruského Rosatomu. Akcionáři Voimaosakeyhtiö potvrdili spoluúčast na projektu Hanhikivi ve výši 54,7 %. A jak společnost Fennovoima prohlásila, jednání s novými potenciálními vlastníky pokračují.

„Při zpracování žádosti o vydání stavebního povolení bude posuzováno, zda je či není vlastnictví společnosti na požadované úrovni. Tato záležitost se týká národního zájmu v oblasti zajištění kontrolovatelnosti a bezpečnosti dodávek na jedné straně a celkové legitimity projektu na straně druhé,“ řekl ministr hospodářství Vapaavuori.

A dodal, že rozhodnutí pro společnost Fennovoima v zásadě zaniká, pokud nepodá žádost o stavební povolení do konce června 2015.

Bez prodloužení pro Olkiluoto-4

V květnu společnost TVO požádala o pětileté prodloužení rozhodnutí na výstavbu čtvrtého reaktoru v jaderné elektrárně Olkiluoto, které bylo vydáno v roce 2010. Toto prodloužení by mohlo znamenat, že firma obdrží stavební povolení do konce června 2020. Tuto žádost si vynutilo zpoždění spuštění třetího bloku elektrárny Olkiluoto (OL 3) prvního bloku s reaktorem typu EPR. Na začátku května společnost TVO požádala vládu o zvážení nového nejzazšího termínu na konec dubna 2019.

Avšak ministr Vapaavuori prohlásil, že bude navrhovat vládě, aby odmítla schválení prodloužení povolení pro TVO a dále komentoval svůj postoj: „Vzhledem k nejasnostem v projektu výstavby třetího bloku v Olkiluoto není možné odpovědně posoudit, zda společnost TVO bude schopna pokračovat v projektu po celou dobu investic a platnosti stavebního povolení i v rámci nového termínu.“

A dodal: „Existence rozhodnutí má v zásadě velký vliv na procesy trhu s elektrickou energií a na konkurenci v oblasti. Kvalitní řízení vyžaduje, aby se k hráčům v oboru přistupovalo nestranně a aby licenční proces byl předvídatelný. Je nemyslitelné umožnit jednomu hráči v oboru vlastnit rozhodnutí, jestliže jsou vážné nejasnosti spojeny jak s realizací, tak s jeho harmonogramem.“

„Očekávali jsme jiný výsledek,“ řekl výkonný ředitel společnosti TVO Jarmo Tanhua. „Projednávání žádosti pokračuje a různá prohlášení potvrdila širokou podporu celé společnosti a finského průmyslu, kterou má výstavba čtvrtého bloku elektrárny Olkiluoto. Projekt jaderné energetiky je strategicky důležitý. Jakmile byl projekt shledán významným pro dobro společnosti, tak se tento postoj nezměnil po několik let,“

Ministr Vapaavuori oznámil, že ministr práce a financí představí své návrhy finské vládě 18. září.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..