Ruský energeticky výzkumný a vývojový institut NIKIET dokončil projektování rychlého olovem chlazeného reaktoru BREST-300.

BREST 300 - 420 (NIKIET)
Řez konstrukcí reaktoru BREST-300. (Zdroj: World Nuclear News)

Dle Rosatomu, mateřské společnosti institutu NIKIET, bylo do tohoto dvouletého projektu na dokončení technického projektu prototypu reaktoru zapojeno 25 divizí ústavu NIKIET plus 35 dalších společností, zabývajících se jaderným průmyslem.

Reaktor BREST (bystryj reaktor so svincovym teplonositelem – rychlý olovem chlazený reaktor) je vnímán jako potencionální nástupce řady rychlých reaktorů BN. V roce 2012 Rosatom oznámil plány na vybudování demonstračního bloku BREST-300 spolu se souvisejícími výrobními závody na palivo u Siberian Chemical Combine v Seversku, nedaleko města Tomsk. Výstavba pilotního výrobního závodu na palivo zde byla letos zahájena, zatímco práce na reaktoru jsou naplánované na začátek roku 2016.

Demonstrační blok o výkonu 300 MWe bude využívat husté, nitridované uranovo-plutoniové palivo, přičemž jako primární chladivo bude sloužit olovo. Reaktor s inherentní bezpečností by mohl být součástí uzavřeného palivového cyklu, tedy použité palivo bude několikrát recyklováno za pomocí zdejších přepracovávacích závodů a dalších souvisejících zařízení. Dlouhodobější plány počítají s  300MWe verzí bloku jako s předchůdcem výkonnějšího 1200MWe verze, která by měla být určena pro širší nasazení v komerční výrobě elektřiny. Tento vývojový program je součástí programu Advanced Nuclear Technologies Federal Program 2010-2020, jenž se snaží využít rychlé reaktory jako způsob mnohem efektivnějšího využívání uranu, přičemž radioaktivní látky jsou „spalovány“ na místo toho, aby musely být likvidovány jako radioaktivní odpad.

Rychlé reaktory figurují v ruském dlouhodobém plánu, který má za cíl přesun k uzavřenému palivovému cyklu. Série rychlých reaktorů BN zahrnuje reaktor BN-600, který v současnosti pracuje na 3. bloku, a reaktor BN-800 pracující na 4. bloku Bělojarské jaderné elektrárny. Reaktor BN-800 začal pracovat v červnu tohoto roku a do komerčního provozu se má dle plánu zapojit v roce 2015. V současnosti probíhají práce na projektování dalšího reaktoru z této série, BN-1200.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Toxicita olovova je značná, rovněž adhezní vlivy ke stěnám nádoby reaktotu by mohly být překážkou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..