Ve dnech 16. až 19. září proběhla cesta zástupců Občanské bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany (OBK EDU) na slovenskou jadernou elektrárnu Jaslovské Bohunice V2 a na maďarskou JE Pakš. Cílem cesty, k níž se připojili i představitelé Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina a Jihomoravského kraje a novináři, bylo získávání zkušeností v problematice dlouhodobého provozu jaderných elektráren a diskutování vztahů mezi provozovateli jaderných zařízení a okolními obcemi.

obk
Členové OBK EDU, zástupci Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina a Jihomoravského kraje a představitelé tisku před vstupem do jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice V2. (Zdroj: Obkjedu.cz)

První blok jaderné elektrárny Pakš byl přifázován k síti v roce 1982 a čtvrtý o 5 let později, takže proces obnovení povolení k provozu po 30 letech má již za sebou. Podobně si tímto procesem prošla i JE Jaslovské Bohunice V2, jejíž dva bloky byly spuštěny v letech 1984 a 1985. Jaderná elektrárna Dukovany, jejíž bloky byly uvedeny do provozu v letech 1985 až 1987, bude v příštím roce žádat úřad SÚJB o obnovení povolení k provozu na dalších 10 let.

Legislativní situace v jednotlivých zemích je rozdílná. V Maďarsku byla po 30 letech provozu podána žádost na prodloužení licence na dalších 20 let, v České republice bude licence, pokud jaderná elektrárna splní požadavky na ni kladené, prodlužována po 10 letech až do hranice 60 let. Na Slovensku vydává Úrad jadroveho dozoru povolení k provozu, které není omezeno časově, ale technickými požadavky. Pokud provozovatel jaderné elektrárny nepředloží v termínu stanoveném slovenským Atomovým zákonem všechny požadované dokumenty způsobilosti JE k dalšímu provozu, je mu licence odebrána.

Co se ale v případě všech tří zmíněných jaderných elektráren shoduje, je podpora jejich provozu veřejností z okolních obcí. Předseda OBK EDU Aleš John k tomu uvedl: „Co se týče veřejného mínění v Maďarsku a na Slovensku je to zhruba stejné jako u nás. Přesná čísla nejsou důležitá neboť závisí hodně na tom, jaká je položena otázka.“

S problematikou dlouhodobého provozu jaderných elektráren je úzce spojena i sociální situace v jejím okolí a odtud pramení i velmi intenzivní zájem OBK EDU o udržení licence k provozu Jaderné elektrárny Dukovany.

Zdroj: Obkjedu.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..