Započal proces vkládání prvních palivových kazet do aktivní zóny prvního bloku jaderné elektrárny Fang-ťia-šan (pinyin: Fangjiashan) v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang).

Fangjiashan 1 fuel loading 460 (CNNC)
Zavážení palivových kazet do aktivní zóny prvního bloku jaderné elektrárny Fang-ťia-šan. (Zdroj: World Nuclear News)

První palivový soubor byl do jádra reaktoru vložen 1. září v 15.25, oznámila China National Nuclear Corporation (CNNC). Povolení k zavezení paliva vydal tentýž den čínský úřad pro jadernou bezpečnost National Nuclear Security Administration.

Očekává se, že proces vkládání 157 kazet do aktivní zóny Fang-ťia-šan-1 zabere tři dny. Poté bude moct začít zkušební provoz reaktoru CPR-1000, během něhož bude provedeno mnoho testů. Reaktor by měl podle plánu vstoupit do komerčního provozu do konce tohoto roku.

V projektu Fang-ťia-šan se objeví dva reaktory CPR-1000 s celkovým výkonem 2160 MWe, postavené poblíž existující elektrárny Čchin-šan (pinyin: Qinshan). Lití betonu do základů prvního bloku JE Fang-ťia-šan proběhlo v prosinci 2008, na druhém bloku byla tato činnost zahájena v červenci 2009. Druhý reaktor by měl být podle očekávání spuštěn o deset měsíců později než první.

V Číně je v současné době provozováno šest reaktorů typu CPR-1000, přičemž dalších 16 je ve výstavbě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..