4. září dorazily první komponenty na staveniště zařízení ITER v Saint Paul-lez-Durance ve Francii.

ITER first delivery 460
Dělníci při kontrole obsahu čtyř beden doručených ze Spojených států. (Zdroj: World Nuclear News)

Podle prohlášení vedení projektu ITER poskytla doprava prvních komponent možnost pro vyzkoušení administrativních, technologických, průmyslových a regulačních procedur, které budou provázet rozvoj tohoto zařízení.

Ze Spojených států amerických dorazilo ve čtyřech bednách dvanáct vysokonapěťových bleskojistek, které byly dopraveny na staveniště na kamionech jakožto americký příspěvek k elektrickému systému zařízení ITER.

Bleskojistky budou součástí velkého zařízení umístěného mezi 400kV rozvodnou a transformátory, které budou napájet přístroje ITERu. Jak je již z jejich názvu patrné, jsou určeny k ochraně transformátorů před přepětím způsobeným úderem blesku.

„Jde o první z mnoha tisíc komponent, které budou dodány členskými zeměmi projektu ITER,“ řekl Ken Blackler, vedoucí montážní a provozní divize ITERu, při vykládání beden s bleskojistkami. „V tomto historickém okamžiku bych chtěl poděkovat americkému společnému podniku US ITER, který obstaral dodání těchto dílů, přepravní společnosti DAHER, která zajistila transport z New Yorku, a evropskému společnému podniku Fusion for Energy, který poskytuje dočasné skladiště dopraveným dílům,“ řekl pan Blackler.

Sergio Orlandi, vedoucí technického úseku pro systémy ITERu, řekl: „Včasné dodání těchto prvních dílů – v souladu s harmonogramem z roku 2010 – je příklad, který bude následován.“

Doručení zbývajících komponent pro připojení zařízení ITERu ke 400kV rozvodně určené výhradně pro ITER, je očekáváno do konce tohoto měsíce a jejich montáž má proběhnout začátkem příštího roku.

Projekt ITER je založen na mezinárodní spolupráci, díky níž má vzniknout největší zařízení pro výzkum termojaderné fúze. Evropa přispěje téměř polovinou nákladů na jeho vybudování a zbývajících šest členů projektu (Čína, Indie, Japonsko, Korea, Rusko a Spojené státy) se rovným dílem podělí o zbývající část nákladů.

 

Supravodiče pro cívku elektromagnetu PF1

Začátkem září uvedla společnost Rosatom, že výzkumný ústav D. V. Efremova dokončil výrobu prvních dvou supravodivých kabelů pro PF1, část magnetického systému ITERu.

Systém magnetů zařízení ITER se skládá z 18 supravodivých toroidálních polí, šesti poloidálních, centrálního solenoidu a řady korekčních cívek, které společně určují tvar a polohu plazmatu uvnitř fúzního reaktoru. Magnety produkující poloidální pole (PF) tlačí plazma od stěn reaktoru, čímž přispívají k jeho stabilitě a tvaru. Poloidální pole je indukováno jak magnety, tak elektrickým proudem, který teče v plazmatu.

Ruské společnosti mají na starosti výrobu dvou měděných maket kabelů, jedné supravodivé makety, devíti supravodivých kabelů pro cívku elektromagnetu PF6 a 17 supravodivých kabelů pro cívku elektromagnetu PF1.

V roce 2013 provedla italská společnost Criotec montáž první makety cívky pro PF1 z měděných vodičů dodaných z Ruska. Po vyzkoušení postupů na měděných vodičích proběhne výroba dvou supravodivých maket a až poté se rozběhne skutečná výroba. Supravodivé kabely se skládají z žil vyrobených ze slitiny niobu a titanu, které vyprodukovala továrna Čepeckij mechaničeskij zavod sídlící v ruské federální republice Udmurtsko.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..