Montáž zařízení na výrobu palivových pelet pro čínský reaktor HTR-PM, vysokoteplotní plynem chlazený reaktor (HTGR) v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan), byla dokončena v Pao-tchou (pinyin: Baotou) v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.

HTR fuel ball pressing equipment - 425 (Tsinghua University)
Lis na výrobu kulatých palivových pelet pro reaktor HTR-PM. (Zdroj: World Nuclear NEws)

Nová výrobní linka bude každoročně vyrábět 300 000 palivových pelet pro čínský demonstrační blok s reaktory HTR-PM. Čínský úřad pro jadernou bezpečnost National Nuclear Security Administration (NNSA) vydal stavební povolení pro výrobní závod v únoru 2013 a následující měsíc byly slavnostně zahájeny výkopové práce. Spuštění této výrobní linky je plánováno na srpen 2015.

Zástupci společností podílejících se na tomto projektu – China National Nuclear Corporation (CNNC), Tsinghua University, China Huaneng Group, China Nuclear Power Engineering Co a Huaxing Construction Co – navštívili výrobní linku 12. září. Byli informováni o dokončení montáže této linky a diskutovali průběh jejího uvádění do provozu.

Výzkumný ústav Institute for Nuclear and New Energy Technology (INET) při Tsinghua University se v minulých 30 letech zabýval výzkumem palivových pelet pro reaktory typu HTGR. Vyvinul pokusnou výrobní linku s ročním objemem výroby 100 000 pelet a na jejích technologiích je založena i nová linka. Ústav INET dodal speciální vybavení pro tři hlavní procesy při výrobě kulových pelet paliva pro reaktor HTR-PM, kterými jsou: výroba, zrání, promývání a sušení oxidu uraničitého, pokrývání palivových pelet a lisování pelet do kulové podoby.

Palivo vyrobené na nové výrobní lince bude používáno v demonstračním bloku s vysokoteplotním plynem chlazeným reaktorem budovaným v lokalitě Š‘-tao-wan poblíž města Wej-chaj (pinyin: Weihai) v čínské provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). První blok bude mít dva reaktory HTR-PM, které budou společně pohánět jednu turbínu s generátorem o výkonu 210 MWe. Výstavba prvního bloku byla zahájena na konci roku 2012 a spuštění komerčního provozu je plánováno na rok 2015. Pokud tento koncept uspěje, může v lokalitě Š‘-tao-wan vzniknout 18 dalších reaktorů HTR-PM.

Vedoucí společností projektu demonstračních reaktorů HTR-PMs podílem 47,5 % je China Huaneng Group, jeden z největších čínských výrobců energie. Dalšími podílníky jsou China Nuclear Engineering & Construction (CNEC) s podílem 32,5 % a ústav INET s podílem zbývajících 20 %.

HTR fuel element cladding line 425 (Tsinghua University)
Pícka na pokrývání palivových pelet pro reaktor HTR-PM. (Zdroj: World Nuclear News).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - Švédský blok Forsmark-3 zvyšuje výkon - Ve světě (2C forsmark Revision) 1
Předcházející článek

jaderná energie - Čína vydala nový klimatický plán - Ve světě (Chinas top climate negotiator Xie Zhenhua) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..