Ruský podnik RosRAO, dceřiná společnost Státní korporace pro jadernou energii Rosatom, se stal jednou ze třech mezinárodních firem, které se zúčastní vývoje nových efektivních technologií pro čištění zamořených tekutých radioaktivních odpadů v oblasti havarované JE Fukušima-1, konkrétně pro očistu vody od radioaktivního tritia.

Japonská vláda dala mezi 29 zájemci přednost ruské firmě RosRAO, americké společnosti Kurion Inc a americko-japonské GE Hitachi Nuclear Energy Canada Inc. Každý z vítězů tendru získá státní grant ve výši jedné miliardy jenů (více než 9,5 milionu amerických dolarů) na vývoj maximálně efektivní technologie pro očistu vody od tritia. To má malou energii poločasu rozpadu, ale může být potencionálně nebezpečné pro zdraví člověka, pokud se ze zamořené vody dostane do plic.

V současném okamžiku je v nádržích a rezervoárech havarované JE Fukušima-1 více než 440 tisíc tun vody s maximální úrovní radiace do 410 milionů becquerelů na litr vody. Každý den se přitom kvůli přílivu podzemních vod objem zamořené vody zvětšuje o dalších 400 tun. V současné době se pro čištění této zamořené vody používá technologie ALPS, která dokáže neutralizovat 62 radioaktivních prvků, mezi nimiž ovšem tritium chybí.

Vítězné týmy musí předložit své projekty do března r. 2016 a ihned poté bude zahájena realizace nejefektivnějšího z nich. Japonská vláda připouští, že pro dosažení optimálního výsledku je možná i varianta využití všech tří návrhů.

Ruská společnost RosRAO oznámila, že vítězství v soutěži bylo dosaženo díky úzké spolupráci s vývojáři světového lídra v oblasti studia radioaktivních odpadů – Radiového institutu V. G. Chlopina ze Sankt-Petěrburgu. Také tento výzkumný ústav je součástí struktury Státní korporace pro jadernou energii Rosatom.

Federální státní unitární podnik RosRAO je specializovanou firmou, která se zabývá zacházením s radioaktivními odpady – sběrem, transportem a dalším zpracováním radioaktivních odpadů s nízkým i středním stupněm radioaktivity. RosRAO je dceřinou společností Státní korporace pro jadernou energii Rosatom.

V březnu r. 2011 došlo u severovýchodního pobřeží Japonska k zemětřesení způsobenému vlnou tsunami. Gigantická vlna zasáhla i jadernou elektrárnu Fukušima-1, což v důsledku vedlo k nejrozsáhlejší jaderné havárii od katastrofy v Černobylské jaderné elektrárně v r. 1986.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..