Japonský jaderný regulační úřad schválil změny provedené na dvou blocích jaderné elektrárny Sendai, které zde byly provedeny jako reakce na fukušimskou havárii.

sendai-plant
Dva tlakovodní bloky jaderné elektrárny Sendai by již brzy mohly k japonské produkci elektrické energie přispět svými 2×846 MWe instalovaného výkonu. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) oznámil 10. září, že udělil oprávnění změnám, které na těchto dvou blocích provedla společnost Kyushu Electric Power Company.

Regulační úřad uvedl, že konstrukční a bezpečnostní charakteristiky reaktorů v Sendai obsažené v žádosti o obnovení provozní licence splňují jeho nové požadavky, které byly oznámeny v červenci 2013. Tento úřad dále dodal: „Jedná se o regulační krok ke schválení obecného návrhu jaderného reaktoru a souvisejících zařízení.“

Úřad NRA sdělil, že toto povolení reaktorům v Sendai udělil po posouzení 18600stránkové zprávy, kterou společnost Kyushu Electric Power Company přiložila k žádosti. Zhodnocení takto dlouhé zprávy trvalo přes 110 hodin rozložených do 62 sezení a několika cest na elektrárnu určených ke sbírání dat přímo na místě. Další čas zabralo procházení připomínek veřejnosti, které úřad obdržel po zveřejnění konceptu svého rozhodnutí.

Společnost Kyushu Electric Power Company obdržela koncept od úřadu NRA v polovině července. Nyní vydaná konečná podoba rozhodnutí regulačního úřadu říká, že jaderná elektrárna Sendai, hodnocená jako celek i jako jednotlivé bloky, splňuje všechny bezpečnostní požadavky a je ji tedy možno bezpečně provozovat. Toto rozhodnutí představuje nejdůležitější a časově nejdelší část řízení při obnovování licence japonským jaderným blokům.

Před tím, než budou oba bloky spuštěny, musí ještě získat dvě povolení regulačního úřadu. Nyní má proběhnout podrobné zhodnocení návrhu a konstrukce reaktorů a souvisejících zařízení a také provozních bezpečnostních plánů včetně organizační struktury a postupů pro případ havárie. Tato poslední hodnocení by mohla být dokončena před koncem letošního roku.

Po úspěšném splnění těchto dvou kroků bude jaderné elektrárně Sendai obnoveno povolení k provozu, ale to samo o sobě neznamená, že budou oba bloky spuštěny. Společnost Kyushu Electric Power Company musí získat souhlas politických představitelů prefektury Kagošima, v níž JE Sendai leží. Tato místní vláda má konečné slovo o tom, zda mohou být na jejím území provozovány jaderné bloky.

Všech 48 provozuschopných japonských jaderných reaktorů zůstává odstaveno od havárie, k níž došlo v březnu 2011 na JE Fukušima Dajiči. Během ní japonské obyvatelstvo i vláda ztratily důvěru v bezpečný provoz jaderných reaktorů, byl rozpuštěn původní regulační úřad, nahrazen novým s vyšší mírou nezávislosti na vládě a přijaty nové bezpečnostní požadavky. Hodnocení bezpečnosti podle těchto nových požadavků probíhá na dalších 18 jaderných blocích. Očekává se, že po JE Sendai postoupí do finální fáze schvalovacího řízení jaderné bloky Takahama-3 a 4.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..