Írán plánuje před koncem perského kalendářního roku (20. března 2015) zahájit výstavbu dalších dvou nových jaderných bloků lokalitě Búšehr ležící v jižní části této země, sdělil mluvčí organizace Atomic Energy Organization of Iran (AEOI).

160187909
Podle připravované dohody již nebude jaderný blok Búšehr-1 v Íránu ojedinělým, ale přibudou mu další dva sousedé. (Zdroj: Ria.ru)

Ve včerejším rozhovoru mluvil Behrouz Kamalvandi o probíhajících jednáních organizace AEOI s vedoucím Rosatomu, Sergejem Kirijenkem, a řekl: „Blížíme se ke konečné podobě dohody o výstavbě dvou jaderných bloků o výkonu 1000 MW, které vzniknou spolu s přidruženým zařízením na odsolování mořské vody v sousedství již spuštěného bloku Búšehr-1.“

Poznamenal, že až na jednu nebo dvě právní otázky jsou veškeré obchodní a technické záležitosti vyřešeny, nebo získávají konečnou podobu. Dále dodal, že obě strany dosáhnou dohody „během několika následujících týdnů“.

Pan Kamalvandi odhaduje, že výstavba obou nových bloků bude zahájena před koncem stávajícího perského kalendářního roku a bude trvat pět až sedm let.

V září 2013 Írán oficiálně převzal od Ruska svůj první jaderný blok v lokalitě Búšehr s reaktorem VVER-1000. Výstavba tohoto bloku byla zahájena v roce 1975 německými společnostmi, ale v roce 1979 byla pozastavena kvůli probíhající islámské revoluci.

V roce 1992 byla uzavřena dohoda o spolupráci v oblasti jaderné energetiky mezi Ruskem a Íránem a o tři roky později obě země podepsaly smlouvu o dokončení JE Búšehr.

Zdroj: Globalsecurity.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..