Aktualizováno 22. 9. 2014.

První z bloků jaderné elektrárny Novovoroněž II byl „korunován“ kruhovým dílem systému pro pasivní odvod tepla z aktivní zóny do atmosféry. Tato komponenta byla pomocí jeřábu umístěna na vrchol reaktorové budovy nalézající se ve výšce přes 60 metrů.

NVAES_SPOT_3
„Korunovace“ prvního bloku Novovoroněžské JE II pomocí jeřábu. (Zdroj: Rosatom)

Systém pro pasivní odvod tepla do atmosféry patří k pasivním bezpečnostním systémům, které mají za úkol v případě výpadku napájení čerpadel odvádět teplo z aktivní zóny reaktoru, aby nedošlo k jejímu poškození kvůli přehřátí a tavení paliva. Na území Ruské federace došlo k této operaci vůbec poprvé. Systém je založen na přirozené cirkulaci vzduchu, kdy chladný vzduch vstupuje do tepelných výměníků a po ohřátí je vypouštěn v horní části reaktorové budovy.

Tepelný výměník má 25 metrů v průměru a jeho konstrukce dosahuje výšky 13 metrů.

Jaderná elektrárna Novovoroněž II je hlavním projektem rozvoje návrhu AES-2006, který využívá reaktor VVER-1200 evolučně vycházející ze svého 1000MWe předchůdce. Oba pochází z konstrukční kanceláře OKB Gidropress. Výstavba prvního bloku JE Novovoroněž II byla zahájena v červnu 2008 a koncem tohoto roku by mělo dojít k dosažení kritického stavu. Druhý blok začal byl stavěn v červenci 2009. V lokalitě Novovoroněž se nachází tři bloky v provozu a dva trvale odstavené. Jde o demonstrační jadernou elektrárnu, kde vznikaly první prototypy reaktorů VVER všech typů.

Zdroj: Rosatom, World Nuclear News

NVAES_SPOT_1
Kruhová součást systému pro pasivní odvod tepla do atmosféry je přemisťován nad vrchol reaktorové budovy. (Zdroj: Rosatom)
NVAES_SPOT_4
Spouštění „koruny“ na místo. (Zdroj: Rosatom)
NVAES_SPOT_2
Umisťování pasivního chladiče je hotovo. (Zdroj: Rosatom)

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..