Dalur, a.s., dceřiná firma Rosatomu, jež je prvním ruským podnikem specializujícím se na těžbu uranu hydrochemickou metodou podzemního kyselého loužení, informovala o přípravě spuštění nové linky na sušení uranového koncentrátu, dodané z České republiky.

Diamo-foto-celek-malá-foto1
Sušárna uranového koncentrátu dodaná v roce 2009 společnosti Diamo. (Zdroj: Susarny.cz)

Šéf úseku zpracování produktivních roztoků společnosti Dalur Alexandr Borgojarkov oznámil, že technologická linka na sušení byla pořízena na základě tendru od české společnosti Sušárny Praha, s.r.o. „Díky nové lince můžeme značně ušetřit na logistice, protože na přepravu žlutého koláče, z něhož se zpracovávají vysoce čisté sloučeniny uranu, je zapotřebí menší počet transportně-obalových kontejnerů,“ vysvětlil A. Borgojarkov.

Provoz nového systému sušení suspenze uranových sloučenin, takzvaného „žlutého koláče“, umožní snížit vlhkost konečného produktu z 30 na dvě procenta a tím ušetřit za jeho převoz.

Jednatel společnosti Sušárny Praha, s.r.o., Bojan Čermák prohlásil, že zmíněný kontrakt je první dodávkou jeho firmy pro Rosatom a do Ruska vůbec. „Aby byl projekt úspěšný, bylo nezbytné zkoumat řadu aspektů, především z oblasti technické dokumentace. To pro nás nepředstavovalo žádný problém. Již dříve jsme totiž dodali uranové sušící linky pro českou společnost Diamo, takže máme zkušenosti se specifiky této výroby. Přesto byl projekt dodávky pro Rosatom unikátní, protože se nejednalo o pásovou výrobu,“ řekl Čermák. Podle jeho slov se v současné době v podniku Dalur, který sídlí na Urale, finalizuje montáž sušiček a celý komplex má být uveden do provozu do konce letošního roku.

Počítáme s tím, že po úspěšném dokončení projektu na Urale v tak významné oblasti, jakou je těžba a zpracování uranu, nám reference Rosatomu otevřou cestu na ruský trh a umožní nám najít nové zákazníky v dalších průmyslových odvětvích Ruské federace,“ zdůraznil Bojan Čermák.

Jurij Muraško, šéf služby pro styk s veřejností podniků průmyslového klastru uranového holdingu ARMZ, jehož je akciová společnost Dalur součástí, upřesnil, že společnost Sušárny Praha, s.r.o., nabídla optimální zařízení pro projekt zadavatele. Užité technologie jsou poměrně vzácné a naše strana nemá proti dodavateli linky, který ji také bude montovat, žádné výhrady. Český partner uskutečňuje veškeré práce včas, spolehlivě a v požadované kvalitě.

Akciová společnost Dalur je součástí výrobní struktury Rosatomu a zároveň spadá pod Uranový holding ARMZ. Podnik se specializuje na průmyslový provoz a projektový výzkum nalezišť v rámci Zauralské oblasti těžby uranové rudy. Hydrochemická metoda získávání uranu prostřednictvím podzemního kyselého loužení je z ekologického hlediska nejšetrnější metodou těžby uranu a dalších nerostných surovin. Zásadní výhodou podzemního loužení je uzavřený proces těžby bez odpadů, což umožňuje zabránit rušivým změnám na povrchu země, obejde se bez vršení hald hlušiny a odkališť radioaktivních odpadů.

Společnost Sušárny Praha, s.r.o., se sídlem v Praze se zaměřuje na vývoj, projektování, výrobu a montáže průmyslových sušících zařízení (vakuové, komorové, stabilizační sušičky a podobně). 

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..