Čtvrtek, 1 října
Shadow

ESBWR – nový hráč na jaderném trhu – získal schválení úřadu NRC

Společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) předevčírem oznámila, že její varný reaktor ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor) získal schválení amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC).

hitachi-nuclear-2
Tlaková nádoba a nejrůznější nádrže sloužící k jejímu chlazení za různých provozních i havarijních podmínek. (Zdroj: Ge-energy.com)

„Díky dosažení schválení návrhu se reaktor ESBWR může stát skutečností,“ řekla Caroline Redová, výkonná ředitelka společnosti GEH. „Schválení návrhu reaktoru ESBWR nepřinese užitek jen našim americkým zákazníkům, ale jde o důležitý krok pro celosvětovém rozšíření tohoto typu reaktoru.“

Rozhodnutí úřadu NRC potvrzuje, že reaktor ESBWR splňuje všechny americké bezpečnostní a regulační požadavky.

Při projektování reaktoru ESBWR byly použity výhradně pasivní bezpečnostní systémy a zjednodušená konstrukce primárního okruhu, v němž bude docházet k dostatečné přirozené cirkulaci chladicí látky. Tyto charakteristiky vedou k tomu, že v případě nouzového odstavení je reaktor schopen se sám dochlazovat po dobu sedmi dnů. To poskytuje personálu elektrárny velmi dlouhou dobu na to, aby obnovil dodávky elektřiny k čerpadlům nebo našel alternativní způsob chlazení aktivní zóny. Na základě zhodnocení pravděpodobnosti nehody, která by vedla k poškození aktivní zóny, se ESBWR řadí k nejbezpečnějším reaktorům světa.

K úřadu NRC byly prozatím podány dvě žádosti o stavební povolení jaderných bloků s reaktorem ESBWR. V roce 2008 podala společnost DTE Energy žádost o povolení stavby bloku Fermi-3, jehož udělení očekává v roce 2015.

„Gratulujeme společnosti GE Hitachi k dosažení schválení návrhu reaktoru ESBWR,“ řekl Ron May, výkonný viceprezident pro velké projekty společnosti DTE Energy. „Jde o velmi důležitý milník jak pro GE Hitachi, tak pro DTE Energy, protože nás to přibližuje k získání kombinované licence (v angl. combined construction and operating licence – COL, tj. stavební a provozní povolení pro nový jaderný blok – pozn. Atominfo.cz) pro stavbu bloku s reaktorem ESBWR v naší jaderné elektrárně Fermi v Michiganu.“

V minulém roce si společnost Dominion Virginia Power vybrala reaktor ESBWR pro třetí blok jaderné elektrárny North Anna. Udělení povolení úřadu NRC očekává v roce 2016.

„Potěšilo nás, že společnost GE Hitachi dosáhla milníku v podobě certifikace návrhu reaktoru ESBWR,“ řekl David A. Christian, výkonný ředitel společnosti Dominion Generation. „Představuje to další krok v procesu, který musíme podstoupit před získání kombinované licence pro zamýšlený blok North Anna-3. Naše společnost sice zatím neučinila definitivní rozhodnutí o stavbě tohoto bloku, ale považujeme jej za důležitou součást naší strategie zajišťující diverzifikované zdroje elektřiny a zároveň snižující dopad energetiky na životní prostředí ve státě Virginia.“

Kromě těchto amerických společností uvažuje o výstavbě reaktorů ESBWR i Nuclear Power Corporation of India Ltd, která pro několik bloků s reaktory tohoto typu vybrala lokalitu Kovvada ve svazovém státě Ándhrapradéš. Schválení návrhu americkým regulačním úřadem také dláždí cestu k exportu reaktoru ESBWR do dalších zemí po celém světě. Mezi země, které o něj předběžně projevily zájem, patří Finsko, Polsko, Saúdská Arábie, Švédsko a Vietnam.

Reaktor ESBWR vznikl 55letým shromažďováním zkušeností při projektování, výstavbě a údržbě pokročilých jaderných technologií po celém světě. Kromě své mimořádné bezpečnosti se k jeho výhodám řadí modulární konstrukce zjednodušující výstavbu, zvýšená účinnost jaderného paliva a v rámci tohoto odvětví průmyslu nejnižší projektové provozní náklady a náklady na údržbu a potřebný personál vztažené na jednu MWh energie.

Zdroj: Ge-energy.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..