Společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) předevčírem oznámila, že její varný reaktor ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor) získal schválení amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC).

hitachi-nuclear-2
Tlaková nádoba a nejrůznější nádrže sloužící k jejímu chlazení za různých provozních i havarijních podmínek. (Zdroj: Ge-energy.com)

„Díky dosažení schválení návrhu se reaktor ESBWR může stát skutečností,“ řekla Caroline Redová, výkonná ředitelka společnosti GEH. „Schválení návrhu reaktoru ESBWR nepřinese užitek jen našim americkým zákazníkům, ale jde o důležitý krok pro celosvětovém rozšíření tohoto typu reaktoru.“

Rozhodnutí úřadu NRC potvrzuje, že reaktor ESBWR splňuje všechny americké bezpečnostní a regulační požadavky.

Při projektování reaktoru ESBWR byly použity výhradně pasivní bezpečnostní systémy a zjednodušená konstrukce primárního okruhu, v němž bude docházet k dostatečné přirozené cirkulaci chladicí látky. Tyto charakteristiky vedou k tomu, že v případě nouzového odstavení je reaktor schopen se sám dochlazovat po dobu sedmi dnů. To poskytuje personálu elektrárny velmi dlouhou dobu na to, aby obnovil dodávky elektřiny k čerpadlům nebo našel alternativní způsob chlazení aktivní zóny. Na základě zhodnocení pravděpodobnosti nehody, která by vedla k poškození aktivní zóny, se ESBWR řadí k nejbezpečnějším reaktorům světa.

K úřadu NRC byly prozatím podány dvě žádosti o stavební povolení jaderných bloků s reaktorem ESBWR. V roce 2008 podala společnost DTE Energy žádost o povolení stavby bloku Fermi-3, jehož udělení očekává v roce 2015.

„Gratulujeme společnosti GE Hitachi k dosažení schválení návrhu reaktoru ESBWR,“ řekl Ron May, výkonný viceprezident pro velké projekty společnosti DTE Energy. „Jde o velmi důležitý milník jak pro GE Hitachi, tak pro DTE Energy, protože nás to přibližuje k získání kombinované licence (v angl. combined construction and operating licence – COL, tj. stavební a provozní povolení pro nový jaderný blok – pozn. Atominfo.cz) pro stavbu bloku s reaktorem ESBWR v naší jaderné elektrárně Fermi v Michiganu.“

V minulém roce si společnost Dominion Virginia Power vybrala reaktor ESBWR pro třetí blok jaderné elektrárny North Anna. Udělení povolení úřadu NRC očekává v roce 2016.

„Potěšilo nás, že společnost GE Hitachi dosáhla milníku v podobě certifikace návrhu reaktoru ESBWR,“ řekl David A. Christian, výkonný ředitel společnosti Dominion Generation. „Představuje to další krok v procesu, který musíme podstoupit před získání kombinované licence pro zamýšlený blok North Anna-3. Naše společnost sice zatím neučinila definitivní rozhodnutí o stavbě tohoto bloku, ale považujeme jej za důležitou součást naší strategie zajišťující diverzifikované zdroje elektřiny a zároveň snižující dopad energetiky na životní prostředí ve státě Virginia.“

Kromě těchto amerických společností uvažuje o výstavbě reaktorů ESBWR i Nuclear Power Corporation of India Ltd, která pro několik bloků s reaktory tohoto typu vybrala lokalitu Kovvada ve svazovém státě Ándhrapradéš. Schválení návrhu americkým regulačním úřadem také dláždí cestu k exportu reaktoru ESBWR do dalších zemí po celém světě. Mezi země, které o něj předběžně projevily zájem, patří Finsko, Polsko, Saúdská Arábie, Švédsko a Vietnam.

Reaktor ESBWR vznikl 55letým shromažďováním zkušeností při projektování, výstavbě a údržbě pokročilých jaderných technologií po celém světě. Kromě své mimořádné bezpečnosti se k jeho výhodám řadí modulární konstrukce zjednodušující výstavbu, zvýšená účinnost jaderného paliva a v rámci tohoto odvětví průmyslu nejnižší projektové provozní náklady a náklady na údržbu a potřebný personál vztažené na jednu MWh energie.

Zdroj: Ge-energy.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..