Čínský jaderný regulační úřad vydal předběžnou zprávu o bezpečnostní analýze reaktorů typu CAP1400. Rozhodnutí přišlo po 17 měsících jejího hodnocení.

CAP1400 demonstration project 460 (SNPTC)
Představa o podobě dvou bloků typu CAP1400 v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan) v čínské provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). (Zdroj: World Nuclear News)

Závěry obsažené v předběžné zprávě byly oznámeny při schůzce, kterou 2. září v Pekingu uspořádal čínský jaderný regulační úřad National Nuclear Security Administration (NNSA). Tohoto setkání se zúčastnilo přes 180 lidí včetně představitelů společnosti State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC), výzkumného stavu China Nuclear Power Research Institute a čínských organizací pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu, jako například Nuclear and Radiation Safety Centre, Beijing Nuclear Safety Evaluation Centre a Suzhou Nuclear Safety Centre.

Bezpečnostní hodnocení reaktorů CAP1400 bylo zahájeno úřadem NNSA v březnu 2013 a zúčastnilo se ho na 260 odborníků, kteří během 30 schůzek prodiskutovali přes 5000 otázek.

Návrh reaktoru CAP1400 vznikl zvětšením tlakovodního reaktoru AP1000 od americké společnosti Westinghouse. Tvůrcem čínské verze byla společnost SNPTC, která při projektování využívala pomoci této společnosti vlastněné japonskou Toshibou. Podle státního plánu pro rozvoj vědy a technologií je návrh reaktoru CAP1400 jedním ze 16 nejdůležitějších čínských projektů. Tyto reaktory mají být postaveny na mnoha místech čínského území a uvažuje se i o jejich vývozu do zahraničí.

Pro dva demonstrační bloky typu CAP1400 byly již zahájeny přípravné stavební práce v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan), kterou v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong) rozvíjí společnost Huaneng Group. Do konce tohoto roku by mělo být zahájeno lití betonu do základů prvního z těchto dvou bloků. Tato lokalita je součástí velkého projektu Rongcheng Nuclear Power Industrial Park, v němž vzniká i prototyp čínského malého modulárního reaktoru HTR-PM. Po jeho zdařilém spuštění by mohlo vzniknout dalších 19 těchto 210MWe bloků.

Společnost Huaneng Group je největším výrobcem energie v Číně a dva bloky CAP1400 budou jejími prvními jadernými bloky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..