V jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang) byla do reaktorové budovy druhého bloku namontována tlaková nádoba reaktoru AP1000. Dále proběhlo lití betonu do základů turbínového ostrova pro reaktor typu HTR-PM v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan).

Haiyang 2 RPV installation - 460 (CNEC)
Spouštění tlakové nádoby druhého bloku JE Chaj-jang (pinyin: Haiyang) do budovy kontejnmentu. (Zdroj: World Nuclear News)

Nádoba byla zvednuta nad budovu kontejnmentu za použití 3200tunového pásového jeřábu. Poté byla tato důležitá komponenta usazena na patřičné místo ve středu budovy. Operace začala 12. září v 11:09 a trvala méně než dvě hodiny a dvacet minut, uvedla společnost China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), která tento blok staví.

Tlaková nádoba pro Chaj-jang-2 byla vyrobena firmou Shanghai Electric. Tato komponenta je 10,3 metrů vysoká, má průměr 6,5 metru a váží přibližně 274 tun. První blok JE Chaj-jang má tlakovou nádobu vyrobenou jihokorejskou společností Doosan Heavy Industries & Construction.

Jaderná elektrárna Chaj-jang I, která se skládá ze dvou bloků s reaktory AP1000, byla schválena Státní radou 23. září 2009. Následujícího dne vydala National Nuclear Safety Administration svolení pro konstrukci dvou reaktorů, přičemž k prvnímu lití betonu došlo během následujících dní. Předpokládá se, že bloky Chaj-jang-1 a 2 budou spouštěny na konci roku 2015 a na začátku roku 2016.

 

Lití betonu na Š‘-tao-wan

Výstavba HTR-PM, který je demonstračním blokem s vysokoteplotním plynem chlazeným reaktorem, probíhá v čínské provincii Š‘-tao-wan.

Shidaowan HTR - first concrete conventional island 460 (CNEC)
Odlévání betonových základů turbínového ostrova jaderného bloku s reaktorem HTR-PM v lokalitě Š‘-tao-wan (pinyin: Shidaowan). (Zdroj: World Nucelar News)

7. září začalo lití betonu do základů turbínového ostrova tohoto bloku. CNEC uvedla, že tenhle milník znamená konec civilních prací na reaktoru. Betonáž základů reaktorové budovy tohoto bloku byla završena na konci března a výstavba samotné reaktorové budovy je v plném proudu.

Dva předváděcí reaktory HTR-PM této elektrárny budou pohánět jednu 210MWe turbínu. Očekává se, že vejdou do provozu kolem roku 2017. V lokalitě Š‘-tao-wan poblíž Průmyslového parku Rongcheng ve městě Wej-chaj (pinyin: Weihai), by mělo v budoucnu vzniknout dalších 18 bloků s reaktory typu HTR-PM.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..