Čínská vláda schválila státní klimatický plán, který stanovuje cíle v oblasti emisí a čisté energie do roku 2020. Jaderná energetika bude hrát hlavní roli při naplňování těchto cílů.

Chinas-top-climate-negotiator-Xie-Zhenhua
Sie Čen-chua, místopředseda úřadu National Development and Reform Commission zabývajícím se dopadem průmyslu na životní prostředí. (Zdroj: Econews.com.au)

Tento klimatický plán, který byl vytvořený úřadem National Development and Reform Commission (NDRC), byl státní radou schválen 19. září.

Čína slíbila do roku 2020 snížit emise CO2 vztažené na jednotku HDP o 40 až 45 procent oproti hodnotám z roku 2005. Má také dojít ke zvýšení podílu nefosilních paliv na výrobě primární energie, a to až na 15 %.

Zástupce vedoucího úřadu NDRC, Sie Čen-chua, byl citován agenturou Sin-chua, že Čína mezi lety 2005 a 2013 dosáhla snížení emisí na jednotku HDP o 29 %, což se rovná přibližně 2,5 miliardy tun emisí CO2. Podíl výroby primární energie pomocí nefosilních zdrojů dosahoval na konci roku 2013 9,8 %, řekl pan Sie. V klimatickém plánu je také stanoveno, že Čína během následujících pěti let má rozšířit zalesněnou plochu o zhruba 40 milionů hektarů (to je přibližně rozloha Německa – pozn. Atominfo.cz).

Podle nového klimatického plánu zrychlí čínská vláda zavádění trhu s emisními povolenkami a prohloubí mezinárodní spolupráci.

Pan Sie řekl, že Čína zaujímá aktivní a konstruktivní postoj při snižování vlivu na změny klimatu pomocí opatření ve třech oblastech: úspory energií a zvyšování účinnosti při využívání energie, rozvoje obnovitelných zdrojů energie a rozšiřování plochy lesů, které fotosyntézou spotřebovávají CO2.

Úřad NDRC uvedl: „Kromě snižování vlivu našeho průmyslu na změny klimatu, bude plán také podporovat vytvoření efektivní, koordinované a udržitelné struktury územního plánování, a dojde tak ke zvýšení významu a efektivnosti strategie v oblasti změn klimatu.“

Čínská státní rada řekla, že orgány místní správy a ministerstva všech oborů by si měla být vědoma významu kroků snižujících vliv člověka na změny klimatu a jejich naléhavosti a měly by jim udělovat vyšší stupeň priority. Žádala úřad NDRC, aby úžeji spolupracoval s příslušnými ministerstvy při organizaci vedení těchto činností a aby zajistil, že nový klimatický plán bude efektivně zaveden do praxe.

 

Čistší energie

Přibližně 80 % energie vyrobené v pevninských oblastech Číny pochází z elektráren spalujících fosilní paliva a většina ze zbývajících 20 % je vyráběna vodními elektrárnami. Jádro má podíl jen 2 procenta.

V budoucnu má ale význam jaderné energetiky růst, protože bude hrát důležitou roli při zajišťování stabilních dodávek energie pro rostoucí čínskou ekonomiku, řekl v dubnu předseda čínské vlády, Li Kche-čchiang, během první schůzky nově založeného úřadu National Energy Commission (NEC). Tento úřad na koordinaci energetických strategií čínských provincií měl původně nedostatek pravomocí, takže byl rozpuštěn a znovu založen, aby byl schopen sjednotit množství úřadů, mezi něž bylo původně řízení energetického sektoru rozloženo.

V pevninské Číně je dnes provozováno 20 jaderných bloků, které mají dohromady instalovaný výkon 18 GWe. Dalších 28 bloků o celkovém instalovaném výkonu 30 GWe je ve výstavbě a plány hovoří o další minimálně stovce jaderných bloků. Podle prohlášení státní rady z října 2012 má do roku 2020 vzrůst instalovaný výkon čínských jaderných elektráren na 60 GWe.

Úřad NEC je vedený premiérem Li a je do něj zapojeno mnoho dalších státních institucí jako např. ministerstva financí a životního prostředí, centrální banka a úřad NDRC. Úkolem NEC je přijít s novou strategií vývoje energetiky, ohodnotit energetickou bezpečnost a koordinovat mezinárodní spolupráci při snižování vlivu na změny klimatu, při redukci emisí CO2 a při zvyšování účinnosti energetiky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..