Chilská Asociace inženýrů naléhá na vládu, aby schválila výstavbu jaderných elektráren. Chile potřebuje do roku 2030 navýšit výrobu elektřiny o 5000 MW, což by měly zajistit čtyři jaderné reaktory. Země by tak snížila podíl energie vyráběné spalováním uhlí a zlepšila dopad na životní prostředí. Rozvoj jaderné energetiky plánují i Argentina a Brazílie.

 

Program rozvoje jaderné energie v Chile vypracoval Fernardo Siepe, šéf jaderného výboru Asociace inženýrů. „Program uvádí hlavní důvody, proč by Chile měla využívat jadernou energii a navrhuje, jaké reaktory a kde by bylo vhodné vybudovat,“ přibližuje program Siepe.

Navrhuje vystavět do roku 2030 čtyři jaderné reaktory o výkonech 1200 až 1400 MW. Situované by měly být na sever od hlavního města Santiaga, kde je nejvyšší spotřeba elektřiny, a zároveň tam působí řada průmyslových podniků náročných na energii a vodu. Vzhledem k polopouštnímu charakteru severního Chile se uvažuje o využití části kapacity jaderných elektráren k odsolování mořské vody. Jaderné elektrárny by měly být postaveny na pobřeží, vzhledem k vysoké seismické aktivitě ale musí reaktory stát na seismických izolátorech v minimální výšce 30 metrů nad mořem.

Výstavba jaderných bloků by mohla nahradit až 17 nových uhelných elektráren, jejichž vybudování by bylo nákladnější. Navíc spalováním uhlí vzniká více škodlivých emisí. Potřeba zprovoznění jaderných reaktorů do roku 2030 vychází z propočtů, podle kterých Chile potřebuje do té doby navýšit celkový výkon svůj zdrojů elektřiny o 1000 MW ročně, aby pokryla svou spotřebu energie. Současný instalovaný výkon je 18 000 MW a 40 % elektřiny je vyráběno z vody, 43 % z uhlí a 17 % ze zkapalněného zemního plynu.

Náklady na výstavbu prvních dvou reaktorů jsou předběžně odhadovány na 10 miliard dolarů a měly by být spoluvlastněny mezinárodními společnostmi se zkušenostmi s provozem jaderných elektráren. Zájem již vyjádřily španělská Endesa, ruský Rosatom nebo americké konsorcium Westinghouse. Chile podepsala smlouvy o spolupráci i s Argentinou a Brazílií, které mají již zkušenosti v oblasti jaderné energie.

Argentina

Jeden z největších států Jižní Ameriky je energeticky soběstačný a disponuje také nejrozvinutějším jaderným programem na celém kontinentu. První komerční reaktor Atucha I byl spuštěn už v roce 1974 a jedná se těžkovodní reaktor s výkonem 335 MWe. Druhý reaktor Atucha II je nyní v poslední spouštěcí fázi, kdy dochází ke zvyšování výkonu, který bude 692 MWe. Provoz tohoto bloku nahradí ročně spotřebu topné nafty v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Třetím těžkovodním reaktorem v Argentině je jaderný blok v Emblase s výkonem 600 MWe.

V současnosti je ve výstavbě malý modulární reaktor CAREM-25, který bude mít výkon 25 MWe. Tento reaktor je výjimečný tím, že jako jediný bude mít domácí konstrukci. Je projektován tak, aby byl co nejjednodušší a vyžadoval během provozu co nejméně zásahů operátora bloku. Reaktor by měl být uveden do provozu roku 2017, a pokud by pracoval dle plánů, budou na stejném principu projektovány i reaktory s mnohem vyšším výkonem.

 

Brazílie

Pátý největší stát světa má pouze jednu jadernou elektrárnu v přímořském letovisku Angra dos Reis. Současné dva bloky Angra I a Angra II vyrábí 3 % brazilské elektřiny a jejich společný výkon je 1990 MW. Ten by měl být navýšen na 3340 MW zprovozněním bloku Angra III v červenci 2016. Po roce 2020 plánuje Brazílie výstavbu dalších čtyř bloků.

Zdroj: Pc-politika.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..