Česko by mohlo vybudovat závod na výrobu palivových tyčí pro jaderné elektrárny, aby zvýšilo svou energetickou nezávislost. V současnosti zpracovává potřebné analýzy. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Šolc.

tyce
Palivová tyč (zdroj: irucz.ru)

„Ona to je jenom hi-tech montovna, která precizním způsobem naskládává tabletky do tyčí z kvalitního materiálu a mají to prakticky všechny země, které provozují jaderné elektrárny,“ uvedl Šolc.

Zbývající část řetězce výroby jaderného paliva, kterou si Česko nebude zajišťovat samo, tedy zejména obohacovací práce, je pokryta mezinárodními smlouvami. Navíc většina kapacit je ve stabilních zemích jako USA nebo Austrálie, dodal.

Ministerstvo průmyslu dokončilo aktualizaci státní energetické koncepce, která mimo jiné počítá s výstavbou dvou nových jaderných bloků. Jeden by měl vyrůst v Temelíně a jeden v Dukovanech. Jaderná energetika je podle Šolce jediný zdroj, u kterého je možné si opatřit zásoby na několik let dopředu.

Návrh koncepce je podle ředitele Aliance pro energetickou soběstačnost Martina Sedláka lepší než původní zastaralá koncepce z roku 2004, ale je v něm řada problematických bodů. „Je příliš slabá v závazcích na snižování emisí a také v budování podílu obnovitelných zdrojů,“ podotkl.

Pokud bude politická vůle, má být dokument schválen do konce letošního roku nebo nejpozději na začátku příštího. V současnosti je materiál v připomínkovém řízení.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

  Ekonomicky je výhodnější postavit v jedné lokalitě oba bloky než 1+1.Co to je za blbce ,že to nepochopí,Nebo snad,že by se lobovalo ,třeba pan Jonáš z Dukovan co loboval proti EDU a ted ,když je senátor, lobuje pro ,aby nebyl jako kůl v plotě sám v Praze.

   Z čeho tento Váš názor vychází?

   V Dukovanech stávající bloky nepoběží navěky, i kdyby se teď začalo opravdu plánovat, že se tam jeden blok postaví, tak se možná stihne uvést do provozu současně s vyřazováním dvou bloků stávajících. Veškerá infrastruktura (rozvodna atd.) tedy může zůstat plus mínus stávající.

   Naopak v Temelíně bude pravděpodobně nutné udělat/dodělat novou rozvodnu, ať se tam bude stavět jeden blok, nebo dva.

   Dle mého názoru je to z ekonomického hlediska jedno, jestli se postaví 2 bloky v Temelíně, nebo 1+1. Možná nejvýhodnější by bylo postavit dva v Dukovanech a naplánovat jejich spuštění těsně po odstavení stávajících čtyř VVER440, výkon elektrárny by tak zůstal prakticky shodný.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..