Na třetím bloku jaderné elektrárny Barakah začalo lití betonu do základů budovy kontejnmentu, což je událost považovaná za oficiální zahájení výstavby jaderného bloku.

Barakah 3 first concrete 460 (WAM)
Ceremonie u příležitosti zahájení betonářských prací na třetím bloku jaderné elektrárny Barakah. (Zdroj: World Nuclear News)

Ve středu 24. září proběhla slavnostní ceremonie u příležitosti odlévání první části základů budoucích budov bloku Barakah-3. Zúčastnili se jí představitelé energetické společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC), dodavatele jaderných reaktorů Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a společností těžkého průmyslu Hyundai Heavy Industries, Samsung Heavy Industries a Doosan Heavy Industries. Základy budovy kontejnmentu pojaly celkem 1495 metrů krychlových betonu.

Společnost ENEC, která 15. srpna obdržela stavební povolení od regulačního úřadu Spojených arabských emirátů pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Barakah, uvedla, že lití betonu předcházelo 12 měsíců přípravných prací. K nim se řadily výkopové práce, vyztužení stěn základové jámy a rozestavění betonářských výztuží.

Podle stanoveného harmonogramu prací má stavba reaktorové budovy trvat 3 roky, sdělila společnost ENEC. Dodala, že blok Barakah-3 má být uveden do komerčního provozu v roce 2019.

Výkonný ředitel společnosti ENEC, Mohamed Al Hammadi, řekl: „Odlití betonových základů se stalo dalším důležitým úspěchem společnosti ENEC a mírového jaderného programu Spojených arabských emirátů. ENEC usilovně pracuje na dosahování pokroků při výstavbě ve stanovených lhůtách a na rozvoji jaderné energetiky jako bezpečného, efektivního a spolehlivého zdroje energie, který má v SAE začít vyrábět energii od roku 2017.“

Podle smlouvy v hodnotě 20 miliard dolarů (zhruba 434 miliard korun) bylo v prosinci 2009 vybráno firmou ENEC konsorcium vedené společností KEPCO, které má v lokalitě Barakah postavit čtyři bloky s reaktory APR-1400. Lití betonu do základů prvního bloku začalo v červenci 2012, výstavba druhého bloku byla oficiálně zahájena v květnu 2013. Společnost ENEC uvedla, že blok Barakah-1 je nyní z 57 % hotov a výstavba druhého bloku také velmi dobře pokračuje. Všechny čtyři bloky JE Barakah mají být spuštěny do konce roku 2020.

Podle prohlášení společnosti ENEC bude jaderná elektrárna po spuštění všech čtyř bloků vyrábět čtvrtinu elektřiny spotřebované ve Spojených arabských emirátech. Díky nahrazení fosilních elektráren těmito novými bloky vypustí SAE do ovzduší každoročně o 12 milionů tun emisí skleníkových plynů méně.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..