Již za měsíc se v pražském Lobkovickém paláci sejdou firmy a odborníci z oblasti energetiky. Budou diskutovat o nejnovějších trendech týkajících se jádra, ropy a plynu a probírat vzájemnou mezinárodní obchodní spolupráci v těchto sektorech. Mezinárodního energetického summitu (GREAT Energy Summit) pořádaného britským velvyslanectvím v Praze se ve dnech 22. – 23. října zúčastní přes 200 zástupců vládních úřadů i soukromých společností z Velké Británie a regionu střední a východní Evropy.

ekp_file_0__great-new_1408023308
Grafické znázornění některých z hlavních témat konference Great Energy Summit. (Zdroj: Events.ukti.gov.uk)

Přes 375 miliard liber (necelých 13 bilionů korun) chce britská vláda v následujících dvaceti letech investovat do oblasti infrastruktury. A více než dvě třetiny z částky budou směřovat k dosažení bezpečných, různorodých a spolehlivých dodávek energií pro Spojené království. A to je šance i pro české firmy z energetického sektoru. Na druhou stranu je v Česku a celém středoevropském regionu řada příležitostí pro britské firmy, protože zdejší energetický sektor prochází modernizací.

Velká Británie vidí Českou republiku a celý region střední a východní Evropy jako jednu z klíčových oblastí pro rozvoj vzájemných obchodních vztahů. A právě příležitosti v energetice jsou vůbec největší ze všech odvětví v celém regionu,“ říká britská velvyslankyně v České republice Jan Thompsonová. „Letošní summit navazuje na loňské Britsko-české jaderné fórum rovněž pořádané ambasádou, díky kterému navázala řada britských a českých firem bližší spolupráci a vzešly z něj i konkrétní kontrakty. Je pro nás čest takové akce hostit,“ dodala velvyslankyně.

Hosté mezinárodního energetického summitu budou letos jednat nejen o jaderné energetice, ale rovněž o plynárenství, petrochemii či alternativních zdrojích energie. „Desítky zástupců britských firem se seznámí s obchodními příležitostmi na českém trhu a s možnostmi spolupráce s českými firmami. Britská delegace zároveň pozve české firmy k investicím do Velké Británie,“ informoval Paul Taylor, regionální ředitel UK Trade & Investment pro střední a východní Evropu, což je britská vládní organizace, která podporuje britský export a přivádí zahraniční investice do Británie. 

Summit se bude konat ve dvou dnech a zahrne plenární zasedání s hlavními řečníky, panelovou diskuzi, tematické kulaté stoly a individuální obchodní schůzky. Hlavním hostem summitu bude Baronka Verma, britská státní tajemnice pro energetiku a klimatické změny. Mezi další řečníky bude patřit český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, David Arnold z britského vládního oddělení pro energetiku a klimatické změny nebo britský koordinátor pro energetiku v oblasti střední a východní Evropy Jonathan Allen a další. Klíčovým řečníkem bude i viceprezident významné britské společnosti AMEC Tom Jones. AMEC se zaměřuje na konzultantské služby v jaderné energetice a má už za sebou několik úspěšných projektů v ČR.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..