Společnost Areva představila ázerbájdžánské vládě svůj návrh na zbudování výzkumného reaktoru v této zemi.

prezident_120514_18
Francouzský prezident Francois Hollande při projevu během ázerbájdžánsko-francouzského obchodního fóra, které se v květnu konalo v Baku. (Zdroj: Trend.az)

Ázerbájdžánský ministr komunikačních a informačních technologií, Ali Abbasov, se 3. září setkal s francouzskou delegací. Reaktor, o němž spolu jednali, by mohl z Ázerbájdžánu udělat regionální centrum jaderného výzkumu, uvedl pan Abbasov v ministerském prohlášení.

Květnová návštěva francouzského prezidenta Francoise Hollanda napomohla prohloubení vztahů mezi těmito zeměmi, uvedl ministr Abbasov. Během ázerbájdžánsko-francouzského obchodního fóra, které se konalo v Baku, zdůraznil francouzský prezident možnosti Ázerbájdžánu v rozvoji jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů.

V květnu také vznikl ázerbájdžánský výzkumný ústav National Nuclear Research Center, který zřídil ministr Abbasov podle dekretu ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Tento ústav má podle prohlášení ministra Abbasova rozvíjet jaderné technologie pro mírové účely. Vedoucí francouzské delegace, ředitel společnosti Areva pro jadernou energetiku v zemích střední Asie, Abbas Jafari Jalali, zdůraznil během setkání konaného 3. září význam výcviku zaměstnanců nového výzkumného ústavu.

Dále ministr Abbasov sdělil, že Ázerbájdžán již navázal spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a Evropskou organizací pro jaderný výzkum.

Obě strany se dohodly na tom, že urychlí práci na rozšíření vzájemné spolupráce, řekl ministr Abbasov.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..