Společnost Westinghouse Electric Company dnes podepsala dohodu s akcionáři, která se týká rozšíření jaderné elektrárny Kozloduj v Bulharsku. Uzavření dohody předcházely konzultace s bulharskými politickými stranami. Dnešní dohoda i ty následující budou podléhat schválení bulharské vlády.

2013-01-09_12-01-45
Podle nové dohody bude v bulharské jaderné elektrárně Kozloduj stát jaderný blok s reaktorem AP1000. Dnes zde jsou čtyři uzavřené bloky s reaktory VVER-440 a dva provozované bloky s reaktory VVER-1000. (Zdroj: Ap1000.westinghousenuclear.cz)

Smlouva stanoví, že pro rozšíření bude využit jaderný reaktor AP1000 od Westinghouse, na čemž se dohodly společnosti Bulgarian Energy Holding EAD, Jaderná elektrárna Kozloduj a Jaderná elektrárna Kozloduj – Nová výstavba. Výše uvedené strany vedly exkluzivní jednání od prosince 2013 na základě studie proveditelnosti, na kterou byl vypsán veřejný tendr. Westinghouse pro nový blok dodá veškeré vybavení, projekční a inženýrské práce a rovněž palivo. V průběhu příštího roku vypíše Westinghouse veřejnou soutěž na výstavbu elektrárny v souladu s unijními a bulharskými pravidly pro veřejné zakázky. Očekává se účast bulharských a globálních stavebních firem.

Reaktor AP1000 má být v provozu od roku 2023 a bude vyrábět bezemisní elektřinu, která vyhovuje požadavkům EU i Bulharska na konkurenceschopnou nízkouhlíkovou energii po dalších 60 let.

Jsme rádi, že můžeme spolu s Bulgarian Energy Holding a Jadernou elektrárnou Kozloduj učinit další významný krok k tomu, aby Bulharsko mohlo využívat celosvětově uznávanou, nejmodernější konstrukci jaderné elektrárny s reaktorem AP1000,“ uvedl Danny Roderick, prezident a generální ředitel Westinghouse. „Jaderná elektrárna s reaktorem AP1000 dává Bulharsku unikátní kombinaci výhod: bezkonkurenční bezpečnost, jistotu v oblasti výstavby a udělení licence, vytvoření pracovních míst prostřednictvím udržitelné lokalizace a rovněž diverzifikaci technologií a dodávek paliva, což je v souladu s politikou a cíli EU. V takovémto měřítku neexistuje pro naplnění uvedených cílů žádná alternativa. Výstavba reaktoru AP1000 vytvoří dohromady více než 20 000 přímých a nepřímých pracovních míst a pomůže udržet pracovní místa ve Spojených státech. Díky tomuto projektu bude možné uzavřít desítky bulharsko-amerických partnerství v jaderných i jiných výrobních oblastech a nastartovat dlouhodobé sdílení informací v akademické i průmyslové sféře.“

Dnešní dohoda je posledním důkazem toho, že reaktor AP1000 je preferovanou technologií pro jaderný sektor v Evropě a na celém světě. Nedávno Westinghouse oznámil dohodu o dodávce tří reaktorů AP1000 v rámci projektu Moorside společnosti NuGen ve Spojeném království, který bude realizovat ve spolupráci se společnostmi Toshiba a GDF Suez.

Jaderná elektrárna Kozloduj – Nová výstavba je dceřinou firmou společnosti Jaderná elektrárna Kozloduj. Byla vytvořena s tím, že bude mít na starost projekt rozšíření elektrárny. Jaderná elektrárna Kozloduj je dceřinou firmou Bulgarian Energy Holding EAD. Společnost má více než 40 let zkušeností s výstavbou a bezpečným provozem jaderných elektráren v Bulharsku. Momentálně provozuje dva bloky VVER-1000, které zajišťují asi třetinu dodávek elektřiny v zemi.

Bulgarian Energy Holding EAD je bulharským státním energetickým holdingem. Předmětem jeho činnosti jsou akvizice, řízení, hodnocení a prodej obchodních společností a aktivity v oblasti výroby, přenosu, skladování, řízení, distribuce, nákupu a prodeje zemního plynu, elektřiny, tepla, uhlí a dalších zdrojů energie a surovin pro její výrobu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..