Od 28. 7. se v jaderné elektrárně Temelín koná už devátý ročník Letní univerzity, která je pořádaná společností ČEZ pro studenty především technických škol. Letos se zde sešlo 40 vybraných studentů z devíti vysokých škol – strojaři, stavaři, chemici, elektrotechnici, elektroenergetici a fyzikové.

P7290350
Studentská návštěva ve strojovně před nízkotlakým dílem turbíny.

Čtrnáctidenní program Letní univerzity (LU) probíhající v obou našich jaderných elektrárnách je nabitý přednáškami specialistů z různých odvětví jaderné energetiky, takže studenti nejenom že dostanu solidní teoretický základ, ale na místě mohou vše v rámci exkurzí vidět v praxi.

Do programu se každoročně hlásí okolo 120 studentů, ale výjimkou na LU nejsou ani učitelé středních škol. Každý musí projít vstupním psychologickým testem, testem pozornosti a logickým testem. Tato psychologická diagnostika je důležitá k tomu, aby se do jaderné elektrárny dostali jen lidé s čistě vzdělávacím úmyslem a také ti, kteří mají hypotetický zájem o práci v jaderné elektrárně.

Nyní mají studenti za sebou již první týden, ve kterém nejdříve prošli vstupním bezpečnostním školením a poté i školením o radiační ochraně před vstupem do kontrolovaného pásma střeženého prostoru zahrnujícího primární okruh. Díky probíhající odstávce na prvním bloku, mají studenti možnost podívat se přímo k reaktoru. Při vstupu do reaktorového sálu měli možnost vidět zavážecí stroj v akci, protože tento týden probíhá zavážka nového paliva do reaktoru. K celému vysoce kontrolovanému procesu zavážky dostali spoustu informací od pracujících reaktorových fyziků přímo na místě. Pro naše čtenáře upozorňujeme, že reaktorový sál lze nově shlédnout pomocí 3D modelu zveřejněného na stránkách jaderné elektrárny Temelín (psali jsme o tom zde: Zájemci se mohou projít jadernou elektrárnou Temelín – virtuálně)

O bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín, která patří mezi evropskou špičku, se mohli studenti dozvědět z úst samotného ředitele úseku bezpečnost Ing. Bohdana Zronka. Ten vysvětlil, že provozovat bezpečnou jadernou elektrárnu je to samé jako provozovat jadernou elektrárnu ekonomicky s profitem a samozřejmě zdůraznil, že bezpečnost je v Temelíně na prvním místě.

Mezi zajímavé prostory jaderné elektrárny, do kterých se běžný návštěvník nedostane, ale studenti LU ano, patří například prostory havarijního štábu JE. Ten má za úkol řešit vzniklé mimořádné události a v případě havárie řešit evakuaci a komunikaci s lidmi v okolí JE. K těmto prostorám patří i kryty vybavené jodovou profylaxí a vodou.

K správnému chodu a vůbec provozuschopnosti jaderné elektrárny Temelín přispívají i přilehlé menší vodní elektrárny – Hněvkovice (zdroj technologické vody pro Temelín), Kořensko ale i retenční nádrž Býšov (svod dešťové vody z areálu JE). I do těchto elektráren měli studenti možnost nahlédnout.

Navíc organizátoři LU mohou domluvit individuální konzultace s odborníky na speciálně vyžádané téma, takže studenti se mohou vyptat na témata, které obecné přednášky pro všechny účastníky nepokrývají. Díky tomuto zprostředkovanému setkání si mohli strojaři vyslechnout přednášku na téma defektoskopie, při které se dozvěděli, jaké metody se používají k měření kvality svarů a kontroly životnosti důležitých komponent elektrárny. Další specifickou skupinou jsou chemici. Těm byla zprostředkována exkurze do chemických laboratoří a obestavby kontejnmentu prvního bloku, kde jim bylo vysvětleno měření radioaktivity vody primárního okruhu.

Kromě technických přednášek o jednotlivých částech sekundárního i primárního okruhu, vodního hospodářství a radiační ochraně, dostali studenti povědomí i o PR jaderné energetiky. O tom jak probíhá vnitřní i vnější komunikace a o její důležitosti promluvil člověk, pro kterého je jednání s veřejností denním chlebem – tiskový mluvčí JE Temelín Marek Sviták. Komunikace jak s pracovníky jaderné elektrárny, tak s obyvateli v bližším i širším okolí je zásadní pro udržení povědomí o bezpečnosti jaderné elektrárny.

Jaderná elektrárna Temelín stála v minulém roce za 20 procenty výroby elektřiny v České Republice. V posledních letech se povedlo dosáhnout plánované roční výroby 15 TWh díky zvýšení výkonu reaktoru z 1000 MWe na 1060 MWe. To bylo možné díky projektovým rezervám.

Alžběta Bednářová

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..