Společnost Westinghouse se přibližuje k uzavření smlouvy na stavbu 26 jaderných bloků s rektorem AP1000, které vzniknou v čínském vnitrozemí.

520004dd42a1b-06-01
Podobně vypadající dvoublokové jaderné elektrárny se zřejmě během pár desítek let začnou objevovat i v čínském vnitrozemí. (Zdroj: Powermag.com)

Prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse, Danny Roderick, řekl, že čínští představitelé svou návštěvou této pennsylvánské společnosti, která proběhla minulý týden, potvrzují záměr stavby dalších bloků s reaktory AP1000. První blok s reaktorem AP1000 má být v Číně spuštěn již koncem příštího roku, takže pomalu přichází čas na jednání o dalším vývoji. Dále sdělil pan Roderick deníku Pittsburgh Post-Gazette, že se čínská vláda horlivě snaží o urychlení výstavby jaderných reaktorů, aby tak snížila závislost své energetiky na uhlí.

Vnitrozemské bloky nebudou jedinými dalšími plánovanými bloky s reaktory AP1000, protože v současné době již probíhají jednání o stavbě dalších 8 bloků v čínských pobřežních oblastech. Povolovací řízení pro vnitrozemské bloky bylo odloženo do roku 2015, protože v Číně probíhá revize regulačního systému, která byla vyvolána havárií jaderné elektrárny Fukušima. Podle agentury World Nuclear Association hovořily původní předfukušimské plány o stavbě dalších minimálně 30 bloků po dokončení prvních několika na pobřežních. Dva bloky jsou nyní ve výstavbě v lokalitě San-men (pinyin: Sanmen) a další dva v lokalitě Chaj-jang (pinyin: Haiyang). Ačkoliv rozhovory o stavbě dalších bloků jsou zatím pouze předběžné, potvrzují, že Čína usiluje o rozvoj jaderných reaktorů AP1000 ve velkém měřítku.

Zdroj: Nuclearstreet.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..