Těžba v uranovém dole Rožná bude probíhat do poloviny roku 2017, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek během návštěvy tohoto dolu, kterou podnikl minulý týden.

rozna_diamo
Budování výztuže v čele dobývky v dole Rožná. (Zdroj: Diamo.cz)

„Chtěl bych jasně říci, že naším záměrem je udržet těžbu uranu ještě po dobu dalších dvou let a zároveň se snažíme hledat možnosti dalšího rozvoje těžebního podniku, abychom uzavřením dolu neohrozili zaměstnanost v tomto regionu,“ řekl pan Mládek v prohlášení 7. srpna.

Těžba uranu v České republice, která dříve ročně produkovala přes 2500 tun uranu, zaznamenala po roce 1990 a změně režimu prudký pokles. Mezi lety 1946 a 2008 bylo v ČR celkově vytěženo 110 427 tun uranu. V roce 1994 klesl objem těžby na 600 tun uranu za rok a během dalších deseti let dále klesal, až v roce 2012 dosáhl 228 tun uranu za rok. Poslední uranový důl, v němž probíhá těžba, je Rožná poblíž obcí Rožná a Dolní Rožínka, který měl být uzavřen v roce 2003, ale díky rostoucím cenám uranu se těžbu podařilo udržet do dnešních dnů. Těžební společnost Diamo zveřejnila prohlášení, že uvažuje o obnovení těžby v dole Brzkov otevřeném v roce 1988 a uzavřeném o dva roky později, v němž má být 300 metrů pod zemí ložisko 3000 až 4000 tun uranu. Společnost uvedla, že zprovozňování dolu by mohlo trvat šest až sedm let.

Společnost Diamo jedná se svým hlavním odběratelem, společností ČEZ, o prodloužení smlouvy za konec roku 2014. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí, že v tomto roce očekává vytěžení přibližně 150 tun uranu z dolu Rožná. K obnovení těžby v dole Brzkov uvedlo ministerstvo, že podnik Diamo o něm uvažuje v roce 2022.

Ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík uvedl, že důl Rožná je po Příbrami druhým největším uranovým dolem v České republice. Bylo z něj vytěženo téměř 20 000 tun uranu a ložisko by umožňovalo pokračování těžby až do roku 2022.

Ministerstvo dále uvedlo, že probíhá příprava průzkumu možnosti zbudování zásobníků zemního plynu v šachtách dolu Rožná a zřízení podzemní laboratoře úřadu SÚRAO.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..