Australská vláda oznámila, že je stále otevřena návrhům na umístění státního skladiště radioaktivních odpadů, které mohou podávat tradiční majitelé pozemků v Severním Teritoriu. Před dvěma měsíci potvrdila, že lokalita Muckaty Station již není brána v úvahu.

Australský ministr průmyslu Ian Macfarlane se minulý čtvrtek setkal s tradičními vlastníky půdy v Severním Teritoriu, členy spolku pro správu půdy patřící původním obyvatelům Muckaty Aboriginal Land Trust a zástupci veřejnosti z města Tennant Creek, aby s nimi prodiskutoval mnohé záležitosti včetně možností pro skladiště radioaktivního odpadu.

Pan Macfarlane řekl: „V reakci na stažení přihlášky lokality Muckaty Station jsem svolal pozemkovou radu, aby zvážila podání přihlášky alternativní lokality do 30. září.“

V červnu stáhla pozemková rada Northern Land Council (NLC) nominaci lokality Muckaty Station, protože někteří tradiční vlastníci půdy vyhráli soudní řízení proti její nominaci.

Rada NLC je voleným statutárním orgánem reprezentujícím Aboridžince ve vrcholné politice Severního Teritoria a v roce 2007 navrhla lokalitu Muckaty Station o rozloze 225 hektarů, aby zde vzniklo skladiště nízko a středně aktivních odpadů. Australská legislativa novelizovaná v roce 2012 vyžaduje, aby potenciální lokalita pro takové skladiště byla nominovaná na základě dobrovolného rozhodnutí a aby lidé nebo skupiny obyvatel se souvisejícími právy a zájmy souhlasily s touto nominací.

Pan ministr Macfarlane řekl: „Vláda je zavázána, aby Austrálii zajistila odpovídající zařízení na dlouhodobé skladování radioaktivních odpadů, které vznikly na jejím území většinou jakožto výsledek výroby pro lékařské účely.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..