Čtvrtý blok belgické jaderné elektrárny Doel zůstane odstaven minimálně do konce tohoto roku, oznámil její provozovatel, společnost Electrabel. Tento blok byl 5. srpna odstaven automatickými systémy kvůli úniku oleje z turbosoustrojí.

07-2039-Doel
Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Doel. (ZDroj: Electrabel.com)

Při prvním ohledání bylo zjištěno, že mazivo uniklo ventilem, který pravděpodobně nechal některý z pracovníků otevřený. Společnost Electrabel uvedla: „Kvůli tomu, že vysokotlaká část turbosoustrojí zůstala otevřená, naznačují dnes dostupné výsledky vyšetřování, že turbína utrpěla vážná poškození.“

„Na základě této prvotní analýzy se jeví, že nebudeme schopni tento blok spustit před 31. prosincem 2014,“ uvedla dále společnost Electrabel, která je součástí energetické skupiny GDF-Suez. Dále bylo uvedeno, že nyní proběhne prohlídka nízkotlakých dílů turbíny, na jejímž základě bude možné lépe stanovit termín obnovení provozu.

Belgický jaderný regulátor Federal Agency for Nuclear Control (FANC) uvedl, že ztráta mazacích látek byla pravděpodobně následkem „záměrného manuálního zákroku“ a že tato událost neměla žádný vliv na bezpečnost veřejnosti či zdejších pracovníků.

Úřad FANC sdělil, že vyšetřuje okolnosti, které stály za touto událostí, a spolupracuje se státním zástupcem správy města Dendermonde.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..