Japonská vláda dnes oznámila, že příští měsíc zveřejní svědectví bývalého ředitele jaderné elektrárny Fukušima týkající se havárie tohoto zařízení z března 2011. Elektrárnu vážně poškodilo zemětřesení a přívalová vlna cunami, což způsobilo únik radioaktivity do okolí. Někdejší šéf elektrárny prý ve svědectví mimo jiné uvedl, že 90 procent zaměstnanců neuposlechlo jeho nařízení a z místa neštěstí uteklo. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó.

MTR4a5dd6_SIn100_JAPAN_FUKUSHIMA_0318_111
JE fukušima po havarii (zdroj: lidovky.cz)

Masao Jošida, který řídil fukušimskou elektrárnu v době, kdy k nehodě došlo, zemřel loni v červenci ve věku 58 let na rakovinu hrtanu. Informace, které se nově dostanou na veřejnost, pocházejí z řady rozhovorů, jež s Jošidou vedla skupina expertů jmenovaná vládou od července do listopadu 2011. Expertní tým bývalého ředitele elektrárny vyslýchal více než 20 hodin.

„Někdejší šéf elektrárny Jošida nechtěl, aby jeho svědectví bylo zveřejněno, protože se obával, aby jeho slova nebyla špatně vykládána. Situace se však změnila,“ řekl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Publikovány mají být rovněž rozhovory s dalšími představiteli, kteří hráli klíčovou roli při řešení neštěstí. Vláda plánuje zveřejnění zmíněných materiálů „během září, a to co nejdříve to bude možné“, konstatoval Suga.

Nový zájem o Jošidovo svědectví vyvolaly zvěsti, že většina zaměstnanců elektrárny z místa havárie utekla. Japonský deník Asahi šimbun v květnu otiskl s odvoláním na expertní skupinu zprávu, podle níž 90 procent všech pracovníků elektrárnu Fukušima krátce po katastrofě opustilo, přestože jim ředitel Jošida nařídil zůstat na místě.

Tento měsíc zveřejnil obsah Jošidova svědectví také další japonský deník Sankei šimbun. Lidé, kteří byli katastrofou bezprostředně postiženi, navíc podali žalobu k soudu, v níž žádají oficiální zveřejnění příslušných dokumentů.

Právě tyto skutečnosti přiměly vládu, aby změnila názor a Jošidovo svědectví publikovala, ačkoli si někdejší šéf zařízení nepřál předání těchto informací třetí straně, napsala agentura Kjódó.

Při zemětřesení a cunami v březnu 2011 selhalo v atomové elektrárně Fukušima chlazení a v důsledku toho se zde roztavila jádra tří reaktorů. Únik radioaktivity si vynutil evakuaci téměř 100.000 lidí z okolí elektrárny, kteří se doposud nemohli vrátit do svých domovů. Neštěstí bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..