Tlaková nádoba pro druhý blok jaderné elektrárny San-men byla doručena na staveniště a pracovníci ji připravují k namontování. Je to první tlaková nádoba reaktoru AP1000, která byla vyrobena v Číně.

Sanmen 2 RPV delivered 460  (SNPTC)
Tlaková nádoba doručená na staveniště bloku San-men-2. (Zdroj: World Nuclear News)

Slavnostní setkání bylo uspořádáno 5. srpna při příležitosti úspěšného dopravení tlakové nádoby na stavební parcelu. Nádoba byla vyrobena společností China First Heavy Industries (CFHI) za dohledu společnosti Westinghouse, autora projektu bloků s reaktory AP1000. Setkání se zúčastnili zástupci výboru National Energy Board, čínského úřadu pro jadernou bezpečnost National Nuclear Security Administration (NNSA), čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií a městské správy města Dalian.

Dva bloky s reaktory AP1000 jsou ve výstavbě v lokalitě San-men v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) ve východní části Číny a další dva v lokalitě Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong).

Tlakové nádoby pro první bloky jaderných elektráren San-men a Chaj-jang byly vyrobeny jihokorejskou společností Doosan Heavy Industries & Construction za použití části výkovků vyrobených společností CFHI. Tato čínská společnost vyrobila první výkovky pro tlakové nádoby amerických reaktorů AP1000 v červenci 2007 pod dohledem úřadu NNSA a za podpory několika organizací zapojených do projektu v San-menu včetně State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC), Westinghouse a Doosan. Společně měly tyto společnosti nad procesem výroby dílů striktní dohled. Pro blok Chaj-jang-2 vyrobila tlakovou nádobu společnost Shangai Electric Group a nyní prochází tlakovými zkouškami před odesláním na staveniště.

Společnost SNPTC hraje hlavní roli v procesu přenosu výrobních technologií společnosti Westinghouse, který probíhá podle dohod uzavřených v roce 2007. Čína má v plánu stát se samostatnou zemí v rozvoji reaktorů AP1000 a od nich odvozených typů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..