Společnost South Carolina Electric & Gas (SCE&G) doufá, že se jí koncem tohoto roku podaří připravit revidovaný harmonogram výstavby dvou nových bloků jaderné elektrárny V. C. Summer a upravený odhad výše nákladů. V této jihokarolínské elektrárně vznikají dva bloky s reaktory AP1000 projektované společností Westinghouse.

2014-05-09_unit2_CA-20_placement_02
Umisťování modulu CA-20 pomocí mohutného jeřábu Derrick, které v případě bloku V. C. Summer-2 proběhlo v květnu tohoto roku. Třetí blok na svůj modul CA-20 stále čeká. (Zdroj: SCE&G)

Poté podají společnosti SCE&G, vlastník 55% podílu v projektu výstavby, a Santee Cooper, vlastník zbývajícího podílu, žádost k úřadu South Carolina Public Service Commission o schválení změn.

V jaderné elektrárně V. C. Summer je zatím provozován jeden tlakovodní blok dodaný společností Westinghouse, který má instalovaný výkon 966 MWe. Byl spuštěn v roce 1984 a má být v provozu do roku 2042. Společnosti Westinghouse a CB&I zde nyní staví bloky s reaktory AP1000 o instalovaném výkonu 1117 MWe.

Obě společnosti, které mají na starosti výstavbu, nedávno informovaly SCE&G, že projekt každého bloku bude opožděn minimálně o rok. Znamená to tedy, že blok V. C. Summer-2 bude připraven k předání koncem roku 2018 nebo v první polovině roku 2019 a třetí blok jej bude následovat přibližně o 12 měsíců později, informovala 11. srpna společnost Scana Corporation, mateřská společnost firmy SCE&G.

Steve Byrne, vedoucí představitel společnosti SCE&G, vysvětlil, že termín připravenost k předání znamená, že blok je dokončen a funkční a společnosti mající na starosti výstavbu jej předávají jeho provozovateli.

Pan Byrne dodal: „Je důležité pochopit, že tato informace je zatím předběžná, že námi stanovený rozsah dat neodráží veškeré možné scénáře a že jsme prozatím nepřijali novou závaznou verzi harmonogramu.“

 

Příčiny zpoždění

Hlavním faktorem, který stál za zpožděním, je podle pana Byrne výroba a dodání modulů prováděná továrnou společnosti CB&I v Lake Charles ve státě Louisiana. Bylo již provedeno přibližně 100 z 146 důležitých kroků ve výstavbě, ale mnohé další jsou odloženy, protože společnost CB&I musí dodat rozměrný modul CA01.

Modul CA01 se bude nacházet uvnitř kontejnmentu a poskytne prostory pro některá zařízení primárního okruhu jako jsou parogenerátory a kompenzátor objemu. Zpoždění při dodávce tohoto modulu nutí pracovníky ke změnám pořadí montáže dalších komponent a modulů. Modul CA01 má být namontován na dno kontejnmentu, ale pracovníci již umístili první prstenec ocelového kontejnmentu (kontejnment bloků s reaktory AP1000 se skládá ze dna, tří prstenců a kupole), ale kupříkladu modul CA03, velká vodní nádrž umístěná uvnitř budovy kontejnmentu, nemůže být umístěna před montáží modulu CA01.

Pan Byrne k tomu řekl: „Modul CA01 je potřeba zvednout pomocí jeřábu, přemístit jej a spustit na dno kontejnmentu. Je možné jej přenést přes první prstenec, ale nejsme schopni ho zvednout a přemístit přes druhý prstenec, takže jsme při sestavování kontejnmentu omezeni a nemůžeme pokračovat.“

Již byly uzavřeny smlouvy s dalšími dodavateli komponent, aby nahradili problematickou CB&I. Řadí se mezi ně Oregon Iron Works z Oregonu, Newport News Industries z Virginie a japonské společnosti Toshiba Corporation a IHI Corp. Továrna v Lake Charles sice bude stále zapojena do projektu V. C. Summer-2 a 3, ale už nebude vyrábět důležité moduly a SCE&G se bude postupně zaměřovat na ostatní dodavatele.

Společnost Scana Corporation uvedla, že zatím nebyla vydána žádná změna ve výši nákladů, jejíž zpracování se očekává během této čtvrtiny roku.

Další dva bloky s reaktory AP1000 vznikají v lokalitě Vogtle, kterou provozuje společnost Georgia Power Company, dceřiná firma společnosti Southern Company. Zdejší stavební práce těsně následují lokalitu V. C. Summer, řekl pan Byrne. V budoucnu se ale obě staveniště začnou navzájem lišit, protože budou mít kupříkladu jiné chladicí věže, a v důsledku modifikací kvůli jiným geologickým podložím – V. C. Summer je stavěna na tvrdé skále, kdežto Vogtle vzniká na měkké půdě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..