Ruský regulátor Rostechnadzor schválil licenci k umístění výzkumného víceúčelového rychlého reaktoru MBIR, patřícího pod Research Institute of Atomic Reactors (NIIAR), v Dimitrovgradě v Uljanovské oblasti. Licence je platná do 25. června 2019. Ve stejném roce má být reaktor schválen pro provoz.

MBIR impression 460 (NIIAR)
Projektová představa o podobě bloku s reaktorem MBIR. (Zdroj: World Nuclear News)

NIIAR a Federal State Unitary Enterprise VO, který je pod Rostechnadzorem, včera v jednotlivých prohlášeních oznámily vydání licence.

Na základě schválení projektové dokumentace a inženýrských průzkumů, které proběhly v březnu, začal NIIAR s přípravnými stavebními pracemi. Dalším krokem je získání stavebního povolení, pro které již NIIAR podal žádost k Rostechnadzoru.

„Obdržení licence k umístění je důležitým milníkem projektu, jenž má za cíl vytvořit nejvýkonnější výzkumný reaktor na světě, a to ať už jej srovnáváme s provozovanými, stavěnými nebo aktuálně plánovanými výzkumnými reaktory. Obdržení licence také potvrzuje to, že technická řešení a bezpečnostní opatření reaktoru MBIR odpovídají všem federálním pravidlům a regulacím v oblasti jaderné energetiky,“ poznamenal NIIAR.

Design a konstrukce reaktoru MBIR probíhá v rámci cílového federálního programu „Jaderné elektrárny nové generace v letech 2010-2015 a do roku 2020“.

Reaktor MBIR s tepelným výkonem 150 MW je sodíkem chlazený rychlý reaktor, jehož životnost je plánována na více než 50 let. Tento vícesmyčkový výzkumný reaktor bude schopen testovat i jiná chladiva jako je olovo, slitina olova a bizmutu a plynná chladiva a bude využívat palivo MOX. NIIAR má v plánu zřídit na místě i zařízení na uzavření palivového cyklu pro reaktor MBIR, využívající pyrochemické přepracovávací postupy vyvinuté v poloprovozním měřítku. Reaktor MBIR nahradí rychlý experimentální reaktor BOR-60, který ústavem NIIAR provozován od roku 1969.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..