Sankce uvalené na Rusko ze strany USA a EU nezdrží práce na projektech plněných petrohradskými loděnicemi. Oznámila to společnost OSK (Объединенная Судостроительная Корпорация – Sdružená loďařská korporace).

ledokol-projekt_0
Z výstavby prvního jaderného ledoborce nové generace, která probíhá v loděnici Baltského závodu. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

„Věříme, že nedojde k pozdržení lhůt pro dokončení projektů. Takové nebezpečí nehrozí a nemělo by hrozit ani v budoucnu,“ myslí si oficiální představitel společnosti, Alexej Kravčenko.

Připomenul, že tento týden USA a Evropská unie uvalily sankce na více než 20 ruských společností, včetně těch pracujících ve sféře vojensko-průmyslového komplexu Ruska. Do hledáčku západních sankcí se dostala i výše zmíněná společnost OSK, která v sobě zahrnuje čtyři velké loďařské závody Petrohradu – Балтийский завод (Baltský závod), Адмиралтейские верфи (Admirálské doky), Северная верфь (Severní dok) a Средне-Невский судостроительный завод (Středoněvský loďařský závod).

Kravčenko též poznamenal, že na počátku července na zasedání komise pro vojensko-technickou spolupráci vyzval Vladimir Putin k co nejrychlejšímu odstranění problémů s dovozem zahraničních výrobků v ruském obranně-průmyslovém komplexu a nahrazením zahraniční produkce tou domácí.

Ve středu předseda výboru pro hospodářskou politiku a inovace Petrohradu, Maxim Mejxin, oznámil, že Západem uvalené sankce ve sféře vojensko-průmyslového komplexu mohou vážně udeřit na největší loďařské podniky Petrohradu, včetně Baltského závodu, Severního doku a Admirálských doků. Jak dále vysvětlil, sankce též omezují dodávky náhradních dílů k tomu vybavení závodů, které bylo nakoupeno v zahraničí. To může ochromit výrobu.

Podle údajů médií ohrozily západní sankce též spolupráci mezi společností „Выборгский судостроительный завод“ (Vyborgský loďařský závod) a finskou firmou Arctech Helsinki Shipyard vyrábějící ledoborce a plavidla do oblastí pokrytých ledem.

Doky ležící v Helsinkách patří z 50 procent podniku OSK, ze zbylých 50 procent pak finské STX Finland Oy. V nadcházejících měsících se OSK chystala vykoupit i druhou část prodělečné loděnice. Podle názoru odborníků to, že se v sankčních podmínkách nevyskytuje možnost obdržet příslušenství z finské loděnice, se může stát těžko vyřešitelným problémem, píše ruský portál „Фонтанка.ру“.

Mezi nedávno zadanými velkými zakázkami pro petrohradské loděnice je i stavba dvou atomových ledoborců série 22220 pro Rosatom, probíhající v Baltském závodě. Celková hodnota kontraktu je 84,4 miliard rublů, lhůta dokončení pak konec roku 2020.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..